Meziměsíčně stouply spotřebitelské ceny podle většiny odhadů o 0,2 procenta. Údaje o inflaci za únor zveřejní Český statistický úřad ve středu 9. března.
"Za cenovým vzestupem stály v únoru převážně potraviny, které dohnaly překvapivě mírný lednový růst. V dalších měsících předpokládáme promítání vysokých cen ropy, což povede k návratu meziroční inflace nad hladinu dvou procent," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Výrazný faktorem bude podle hlavního ekonoma Atlantik FT Petra Sklenáře sezónní zvýšení cen dovolených s vrcholem zimní sezóny. "Dále bude pokračovat růst cen potravin a nápojů. Naopak ceny pohonných hmot v únoru stagnovaly a současné ceny ropy se odrazí až v březnových údajích," uvedl.
Zatímco lednovou inflaci podle analytika ČSOB Petra Dufka překvapivě zadrželo jen minimální zvýšení nájmů, únorová inflace by s letošními čísly zahýbat příliš neměla. "Meziroční inflace se vrací do blízkosti dvou procent, tedy na úroveň cílovanou centrální bankou. Rizika pro další vývoj cen v ČR zůstávají stejná jako dříve - drahé pohonné hmoty a dražší potraviny. V závěru roku se k nim přidá zřejmě i vyšší DPH a inflace se pak může vyšplhat až k pěti procentům," uvedl.
Velký skok ve vývoji inflace na podzim předpokládá i analytička Raiffeisenbank Helena Horská, podle které sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty může zvýši inflaci skokově o dva procentní body na více než čtyři procenta. "Některé zboží a služby jako například hotely, vstupenky do posiloven, mohou zdražit později, což první náraz zvýšené nižší sazby DPH trochu utlumí," uvedla.