Výsledkem společného postupu šéfů aerolinek byla podle federálních prokurátorů dohoda, která masivně nadhodnotila palivové příplatky. Letečtí přepravci si tak kompenzovali propad zisků, který by je jinak neminul. Prohřešky leteckých společností stály řadové spotřebitele a zástupce firem, převážně mezinárodní klientelu, stovky milionů dolarů.
Na protizákonné jednání přišlo americké ministerstvo spravedlnosti, kde jeden z odborů plní funkci amerického antimonopolního úřadu. Během pěti let, které uplynuly od doby, kdy bylo rozsáhlé vyšetřování zveřejněno, už soudy vyměřily řadu trestů. Vedle zmíněné pokuty bylo 19 manažerů obviněno z nezákonného jednání a čtyři už jsou i ve vězení. Kartel byl rozsahem jedním z největších, na které kdy úřady přišly.
U soudu se prokázala existence komplexní sítě postupů, které si mezi sebou dohodli mezinárodní přepravci, aby zafixovali ceny, a vyhnuli se tak propadu výnosů. Kartel jim pomohl omezit dopady citelného poklesu poptávky na trasách do Spojených států.
Mezi usvědčenými aerolinkami byly například britské British Airways, korejské Korean Air a francouzsko-nizozemské Air France-KLM. Účast žádného významného přepravce z USA prokázána překvapivě nebyla.