Analytici po kroku ratingové agentury vážně uvažují i o možnosti, že by Řecko mohlo o restrukturalizaci dluhu požádat dokonce i dřív než v roce 2013, kdy mu skončí platnost nynějšího záchranného úvěru. Jakmile totiž země pomoc vyčerpá, bude muset začít splácet, na což podle agentury bude jen těžko mít.
"V případě Řecka to není poslední snížení ratingu," odhadl ekonom finančního ústavu Commerzbank Christoph Weil. "Trh počítá s tím, že Řecko bude muset své dluhy restrukturalizovat, takže ratingové agentury za trhem tak trochu zaostávají," dodal. To si ale nemyslí řečtí politici, kteří po oznámení agentury podrobili tvrdé kritice nejen samotnou Moody's, ale celý sektor služeb poskytování ratingu pro státní dluhy.
Drastické snížení ratingu by také mohlo evropské politiky přimět k tomu, aby se pokusili prosadit zmírnění podmínek, za kterých bude muset Řecko úvěr vracet. Z postoje Německa, které je klíčovým členem eurozóny, stejně jako některých jeho nejbližších spojenců, se ale naopak zdá, že ostatní se k Řecku obrací zády.
Moody's srazila hlavní rating Řecka na stupeň B1 z dosavadní známky Ba1. Výhled ratingu navíc ponechává negativní, což znamená, že může ve snižování ratingových známek ještě pokračovat. O řádek níž už má přitom agentura sadu známek, jimiž hodnotí země a firmy, které jsou už těsně před bankrotem.
"Ten rozsah úkolů je teď mnohem víc vidět," podotýká hlavní analytička Moody's pro Řecko Sarah Carlsonová. Řecko podle Moody's nebude mít takové daňové příjmy, jak si naplánovalo, což mu značně zkomplikuje snahu splácet pomoc. Agentura vidí problémy i ve snaze Řecka reformovat systém zdravotní péče a firmy, které jsou ve vlastnictví státu.
Moody's je nyní jedinou ratingovou agenturou, která hodnotí závazky Řecka jako vysoce spekulativní. To je patrně i důvod, proč zpráva agentury otřásla úvěrovými trhy. Zvýšily se tak náklady na pojištění dluhu nejen Řecka, ale i dalších zemí na okraji eurozóny. Především Portugalska, které je po Řecku a Irsku považováno za dalšího kandidáta na přijetí mezinárodní finanční pomoci.
Řecko loni v květnu podepsalo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem smlouvu (MMF) o čerpání záchranného úvěru v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Čerpání prostředků je rozloženo do tří let a má skončit v roce 2013. Atény ale musí průběžně plnit podmínky, k nimž se zavázaly výměnou za přijetí pomoci. Moody's však upozorňuje, že až bude muset Řecko po roce 2013 úvěr splácet, dostane se do problémů.
I když Řecko splní všechny podmínky tříletého úvěrového programu, zvýší se jeho dluh do roku 2013 až na 158 procent hrubého domácího produktu. Tak vysoká úroveň zadlužení je obecně považována za nezvladatelnou. "Je zde riziko, že podmínky spojené s každou další podporou po roce 2013, by mohly brát v úvahu kritéria solventnosti a dojít k závěru, že země by je nebyla schopna plnit. To by mělo za následek restrukturalizaci současných dluhů," řekla Carlsonová agentuře Reuters.
Moody's má obavy z nejistoty kolem toho, jak bude vypadat pomoc Řecku po roce 2013, až země přestane čerpat nouzový úvěr a bude muset začít splácet. V minulosti se hovořilo například o možnosti odkladu splátek, ani to ale není jisté a nikdo nikdy neřekl, jak by takový mechanismus fungoval a jak by ovlivnil celkové zadlužení Řecka. Podstatné je i to, zda by pomoc po roce 2013 nějak ovlivnila soukromé držitele řeckých dluhopisů.
"Od minulého snížení ratingu dluhopisů řecké vlády v červnu 2010 se opět zvýšila pravděpodobnost platební neschopnosti či nucené výměny dluhopisů," uvedla Moody's. Agentura věří, že Atény by podnikly takové kroky, které by neznamenaly ztráty pro věřitele. Soukromí ekonomové ale takovým optimismem neoplývají.
Dluh Řecka zůstává vysoký a vždy je zde riziko krácení (jistiny), konstatoval analytik ústavu Citigroup Jürgen Michels. "My předpokládáme, ne sice hned, ale až v dalších letech, že budou nutná další opatření, možná i to krácení jistiny," dodal.