Zdroje nejprve sdělily, že veškeré obchodování s ropou z Libye minulý týden zastavila banka Morgan Stanley, a to kvůli americkým sankcím. Večer sdělily, že obchody s Libyí přerušily nebo omezily i koncerny Exxon Mobil, ConocoPhillips a Marathon
Washington vyhlásil na konci února jednostranné sankce na Libyi za násilné represe režimu Muammara Kaddáfího vůči lidovému povstání. Spočívat mají v zablokování majetku a transakcí vztahujících se k Libyi. Rada bezpečnosti OSN hned nato schválila protilibyjské sankce, jejichž součástí je zmrazení Kaddáfího kont. Evropská unie k tomu poté připojila zbrojní embargo, zákaz cest do zemí EU a zmrazení finančních prostředků Kaddáfího a jeho blízkých.
O víkendu napsal britský list Financial Times, že do libyjské centrální banky a do Kaddáfího rukou proudí navzdory mezinárodním sankcím i nadále peníze za ropu. FT odhaduje, že Libye v minulých čtrnácti dnech z ropy utržila na 770 milionů dolarů (přes 14 miliard korun), i když těžba zde klesla zhruba na polovinu z normálních 1,6 milionu barelů denně. V posledním únorovém týdnu denně vyvážela 570.000 barelů, v prvním březnovém týdnu to bylo 400.000 barelů.
Někteří pozorovatelé soudí, že k americkým firmám se přidají i další, protože nebudou chtít riskovat svůj image. To by mohlo podle nich vývoz ropy z Libye téměř zastavit. Jiní naopak předpokládají, že výpadek amerických odběratelů bude vzhledem k silné poptávce po ropě ihned zaplněn.
Libyjskou ropu stále nakupují čínské a indické společnosti. Rakouská společnost OMV, která v Libyi těží, dnes uvedla, že i přes narušování produkce ropu z Libye nadále dostává.