Americké firmy a banky prý přestávají obchodovat s ropou z Libye

07.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 7. března (ČTK) - Americké ropné společnosti a banky přestávají kvůli americkým a mezinárodním sankcím obchodovat s libyjskou ropou. Agentuře Reuters to dnes sdělily zdroje mezi obchodníky na ropném trhu. Sankce tak zřejmě dále oslabí export třetího největšího afrického vývozce ropy, který minulý měsíc upadl do těžkých nepokojů.

Zdroje nejprve sdělily, že veškeré obchodování s ropou z Libye minulý týden zastavila banka Morgan Stanley, a to kvůli americkým sankcím. Večer sdělily, že obchody s Libyí přerušily nebo omezily i koncerny Exxon Mobil, ConocoPhillips a Marathon

Washington vyhlásil na konci února jednostranné sankce na Libyi za násilné represe režimu Muammara Kaddáfího vůči lidovému povstání. Spočívat mají v zablokování majetku a transakcí vztahujících se k Libyi. Rada bezpečnosti OSN hned nato schválila protilibyjské sankce, jejichž součástí je zmrazení Kaddáfího kont. Evropská unie k tomu poté připojila zbrojní embargo, zákaz cest do zemí EU a zmrazení finančních prostředků Kaddáfího a jeho blízkých.

O víkendu napsal britský list Financial Times, že do libyjské centrální banky a do Kaddáfího rukou proudí navzdory mezinárodním sankcím i nadále peníze za ropu. FT odhaduje, že Libye v minulých čtrnácti dnech z ropy utržila na 770 milionů dolarů (přes 14 miliard korun), i když těžba zde klesla zhruba na polovinu z normálních 1,6 milionu barelů denně. V posledním únorovém týdnu denně vyvážela 570.000 barelů, v prvním březnovém týdnu to bylo 400.000 barelů.

Někteří pozorovatelé soudí, že k americkým firmám se přidají i další, protože nebudou chtít riskovat svůj image. To by mohlo podle nich vývoz ropy z Libye téměř zastavit. Jiní naopak předpokládají, že výpadek amerických odběratelů bude vzhledem k silné poptávce po ropě ihned zaplněn.

Libyjskou ropu stále nakupují čínské a indické společnosti. Rakouská společnost OMV, která v Libyi těží, dnes uvedla, že i přes narušování produkce ropu z Libye nadále dostává.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK