"Stavební spoření je potřeba dále reformovat. Jsem přesvědčen, že zvýšená konkurence může přinést řadu výhod. Očekávám větší komfort pro spotřebitele v důsledku větší konkurence a pro ministry financí, protože to oslabí lobbyistický vliv asociace stavebních spořitelen," uvedl ministr.
Od letošního roku platí ve stavebním spoření změny, podle kterých se bude státní podpora připsaná v letošním roce za loňský rok zdaňovat 50 procenty. V dalších letech příspěvek státu klesne z 15 na deset procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše však 2000 Kč ročně. Novela zákona také zdanila výnosy ze stavebního spoření.
Podle dřívějších informací MF zvažuje, že by banky a kampeličky mohly vstoupit na trh stavebního spoření i bez toho, že by pro peníze ze stavebního spoření vedly oddělené účetnictví. "Pokud... banka může získávat vklady od klientů, povinně jim půjčovat, ale už tam nebude kolektiv klientů, pak už to není stavební spoření, pak jde o zrušení produktu," řekl dříve tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.
Kalousek rovněž chystá v souvislosti s důchodovou reformou změny v současném systému penzijního připojištění se státním příspěvkem. V rámci reformy je podle ministra nezbytné transformovat nynější penzijní fondy a oddělit majetek akcionářů fondů od majetku střadatelů. "Zcela namístě je i otázka nastavení výše (státního) příspěvku tak, aby motivoval k vyšším úložkám. Rozhodně bych chtěl zvýšit dvojnásobně tu hranici, kdy se začíná příspěvek čerpat," uvedl ministr. Nynější hranicí pro nárok na státní příspěvek je minimální měsíční vklad sto korun.
Podle studie Next Finance je možné stabilitu penzijního systému posílit zapojením stavebního spoření. Stavební spoření je bezpečnější než fondy, infrastruktura celého systému je již vybudovaná a navíc by se nemusela měnit, uvedla Next Finance.