"Finanční trh počítal s tím, že míra nezaměstnanosti bude stejná jako v lednu. Realita je sice lepší jen o titěrnou desetinku procentního bodu, ale dlouhodobý trend je jasný: roste počet volných pracovních míst, klesá počet lidí bez práce. Ekonomice se daří lépe, než se čekalo, a proto mohou vznikat nová pracovní místa," uvedla analytička Next Finance Markéta Šichtařová.
Druhý měsíc po sobě vzrostl počet volných pracovních míst a navíc je jich více než před rokem, upozornila specialistka na pracovní právo ze společnosti Ambruz & Dark Klára Valentová. Počet uchazečů na jedno volné pracovní místo se dostal pod hranici 18 uchazečů. Je to podle ní sice stále hodně, ale trend je oproti přelomu roku pozitivní. Zdá se, že firmy postupně opouštějí praxi uzavírání smluv na dobu určitou či rozšiřování pracovní náplně u pozic a nebojí se otevírat nové. Situace by se měla v březnu dále zlepšovat s rozjezdem sezonních prací, dodala Valentová.
Únorový meziměsíční pokles míry nezaměstnanosti je neobvyklý ve srovnání s předešlými dvěma roky, což může být ještě ovlivněno dozníváním efektu změn v podmínkách vyplácení podpor v nezaměstnanosti s platností od počátku letošního roku, respektive zpřísněním ve vyplácení těchto výplat, míní analytik Komerční banky Miroslav Frayer. To podle něj přimělo nezaměstnané, aby se o podporu přihlásili ještě před koncem roku 2010 a využili tak ještě výhodnějších podmínek.
Jestliže v únoru došlo k zlepšení ve srovnání s lednem, je to podle Šichtařové signál, že v březnu by se měla situace opakovat. Březen totiž přináší mnohem lepší počasí ve srovnání s velmi chladným únorem. "Míra nezaměstnanosti z loňského února, jíž vyvrcholila cyklická vlna nezaměstnanosti vyvolaná recesí - 9,9 procenta - letos již dosažena nebo překonána nebude," odhadl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Celkově se ale podle něj míra nezaměstnanosti v letošním roce bude v důsledku restriktivní rozpočtové politiky udržovat vysoká, v celoročním průměru nad devíti procenty.