ČNB odmítá podle Tomšíka další prohlubování regulace v EU

08.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. března (ČTK) - Česká národní banka odmítá další prohlubování celoevropské regulace finančních trhů na úkor dohledů v jednotlivých zemích. Především odmítá přesun pravomocí při zachování stejné míry odpovědnosti za stabilitu finančního trh. Vyplývá to z prezentace viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka na dnešním Fóru Zlaté koruny.

"Zásadně nepodporujeme přenesení pravomocí českých dohledových orgánů na nadnárodní autoritu. Když převádíte pravomoci, máte převádět i odpovědnost, a to se neděje. Není možné, aby o nás někdo rozhodoval a my to platili," uvedl Tomšík.

Místo přesného definování a pojmenování příčin krize se tak podle něj vytváří zdání, že nadnárodní forma dohledu a regulace je zárukou proti opakování krize v budoucnu. "Obáváme se, že té regulace se valí tolik, že doufáme, že budete ještě schopni podnikat," řekl dnes Tomšík finančníkům.

V případě návrhů EU na krizové řízení ve finančním sektoru ČNB nesouhlasí podle Tomšíka například se zavedením povinných fondů pro řešení krizí a propojením těchto fondů s fondy pojištění vkladů. Odmítá také možnost převodu peněz v rámci jedné finanční skupiny bez souhlasu regulátorů.

"Domníváme se, že není možné, aby docházelo k libovolnému přelévání aktiv v rámci skupiny a aby k tomu docházelo za jiné než tržní ceny a regulátoři o tom nevěděli," upozornil Tomšík. Taková možnost může totiž ohrozit finanční stabilitu jednotlivých institucí na základě rozhodnutí jejich vlastníka. Naopak centrální banka podle viceguvernéra podporuje návrhy například na posílení kapitálu finančních institucí, který podléhá dohledu regulátorů.

Za nevhodné ČNB považuje i návrhy Evropské komise týkající se harmonizace systémů garancí vkladů. Komise navrhuje například zkrácení lhůty pro výplatu náhrad ze 30 na sedm kalendářních dnů. Fond by podle návrhů mohl být využit i k jakémukoliv jinému účelu než pro výplatu náhrad v případě úpadku úvěrové instituce. Komise rovněž uvažuje o povinném vzájemném půjčování financí mezi národními systémy garancí vkladů.

Tuzemský bankovní sektor má podle Tomšíka dostatek zdrojů i kapitálu a je odolný vůči šokům. "Domácí bankovní sektor sám o sobě není zdrojem rizik pro ekonomiku," uvedl viceguvernér.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK