...komentáře)
PRAHA, 9.března (Reuters) - Index spotřebitelských cen (CPI) v únoru meziměsíčně stoupl o 0,1 procenta po lednovém růstu o 0,7 procenta, oznámil ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).
Meziroční inflace tak zrychlila na 1,8 procenta z lednových 1,7 procenta.
Český zahraniční obchod skončil v lednu s přebytkem 15,7 miliardy, když byl meziročně o 0,4 miliardy vyšší, uvedl dále úřad. Lednová bilance se drží v přebytku od roku 2004.
Zahraniční obchod za rok 2010 skončil po revizi s přebytkem 122,82 miliardy korun, což bylo o 26,76 miliardy méně než v roce 2009. Původně úřad udával za rok 2010 přebytek 124,5 miliardy.
Úřad také poprvé zveřejnil zahraniční obchod očištěný o transakce nerezidentů, který za leden vykázal přebytek 0,57 miliardy korun.
Tento nový údaj bere v úvahu transakce, při kterých dochází ke změně vlastnictví, spíše než překročení hranice. Je vypočítán na základě DPH přiznaného nerezidenty, jež obchodují s firmami sídlícími v Česku.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ ZAHRANIČNÍ OBCHOD 01/11 12/10 01/10 01-12/10 01-12/09 export 223,887 208,205 174,413 2515,865 2138,623 import (v mld Kč) 208,202 207,635 159,081 2393,041 1989,036 bilance +15,685 +0,570 +15,332 +122,824 +149,587
* TABULKA NA [ID:nWLA4844] CPI 02/11 01/11 02/10 meziměsíční změna v pct +0,1 +0,7 0,0 meziroční změna v pct +1,8 +1,7 +0,6
* TABULKA NA [ID:nWLA4843]
OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici oslovení Reuters očekávali v zahraničním obchodu lednový přebytek ve výši 13,25 miliardy korun.
Pro únorový index spotřebitelských cen (CPI) čekal trh zvýšení o 0,2 procenta a meziroční inflaci předpokládal ve výši 2,0 procenta.
Centrální banka předpovídala v poslední únorové prognóze únorovou inflaci na 2,1 procenta.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON04> <CZ/ECON15> <ECONCZ>.
NEPŘEHLÉDNĚTE
ZAHRANIČNÍ OBCHOD * Vývozy v běžných cenách meziročně stouply o 28,4 procenta, dovozy o 30,9 procenta. * Vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně vzrostl o 30,0 procenta. Vyšší byl zejména vývoz silničních vozidel o 7,3 miliardy korun, výpočetní techniky o 6,7 miliardy a elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů o 4,7 miliardy. * Rychlejší růst dovozu oproti vývozu pokračoval již 11.měsíc.
INFLACE * Meziměsíční vývoj cen ovlivnil především růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabák, jejž kompenzoval pokles v oddílech odívání a obuv. * V dopravě po třech měsících růstu klesly ceny pohonných hmot o 0,1 procenta. * Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,1 procenta a ceny služeb o 0,2 procenta.
KOMENTÁŘE
HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK
"Velmi dobrý výsledek vývozu vzbuzuje naději na vyšší než očekávaný růst průmyslu za leden, kde trh zatím očekával 13procentní meziroční přírůstek."
"V letošním roce očekáváme zvýšení přebytku obchodní bilance na 151 miliard korun díky zahraniční poptávce po českém vývozu. Letošní přebytek obchodní bilance má šanci překonat rekordní přebytek z roku 2009."
"Letošní skvělý výsledek může ale zhatit rychle rostoucí ceny ropy a jiných dovážených surovin."
"Výsledek obchodní bilance nebude mít zásadní vliv na korunu ani na rozhodování ČNB, i když dopadl o něco lépe než trh v průměru čekal. Koruna bude stále ve vleku vývoje rizikové averze. Jejímu výraznějšímu poklesu zatím brání napjatá situace v Libyi."
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Z pohledu struktury se většina překvapení koncentrovala do korigovaných cen, ostatní složky inflace rostly zhruba v souladu s očekáváním."
"Na jeden měsíc se zastavil růst cen pohonných hmot, zde dojde ke skokovému zvýšení cen v březnu a patrně i v dubnu."
"I nadále tak platí, že poptávkové tlaky do inflace v české ekonomice neexistují, inflace je výsledkem růstu cen komodit a regulovaných položek."
"V dalších měsících lze očekávat pokračující tlaky na růst cen pohonných hmot a potravin, což s určitým zpožděním prosakuje do korigované inflace. Ta se nicméně bude během letošního roku stále pohybovat na nízkých úrovních díky slabé spotřebitelské poptávce."
"Po odeznění nákladových šoků bychom se mohli ke konci roku dočkat poklesu inflace."
MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK
"Inflace i nadále zůstává utlumená. Domácí data včetně dnes zveřejněného výrazného poklesu mezd v posledním čtvrtletí minulého roku jsou argumentem pro vyčkávání na straně centrálních bankéřů."
"ČNB se ovšem může obávat negativního vlivu očekávaného zvyšování sazeb ECB na korunu... Prozatím však koruna na tato očekávání výrazněji nereagovala."
PETR DUFEK, ŘEDITEL MAKROEKONOMICKÉHO VÝZKUMU, ČSOB
"Na rozdíl od eurozóny nemá Česká republika ani přes deregulace problém s inflací. Rostou sice ceny poháněné rostoucími náklady – nyní především potraviny, avšak slabá poptávka dostatečně omezuje možnosti obchodníků zdražovat."
"Inflace se už od začátku roku vyvíjí příznivěji, než se čekalo, a zůstává pod cílem ČNB."
"Pod hranicí 2 procent může zůstat i v dalších měsících, a to i navzdory rekordním cenám ropy a následně pohonných hmot na českém trhu."
"ČNB stále rozhodně nemusí pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Jak ukazuje vývoj reálných mezd, poptávka rozhodně neroste a inflace proto zůstává jen ve vleku zahraničních cen komodit."
DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE
"Inflace se stále pohybuje pod inflačním cílem centrální banky, obavy některých centrálních bankéřů se nenaplňují, alespoň ne v současnosti, takže neexistuje tlak na okamžité zvyšování úrokových sazeb. Česká republika nemusí nutně následovat Maďarsko nebo Polsko, kde se sazby již zvyšovaly."
"Pokud se projeví nějaké inflační tlaky, tak jsou to tlaky způsobené pouze vnějšími faktory, jako je vývoj cen komodit na zahraničních trzích."
"Obchodní bilance se drží v příznivém trendu, a to navzdory drahým komoditám, které zatěžují dovozy. Česká ekonomika evidentně těží z úspěchu německé ekonomiky a díky tomu dokáže rychle zvyšovat exporty do Německa a zároveň těží z toho, že druhou velmi dynamickou ekonomikou je Slovensko, což je náš druhý obchodní partner.
"Obchodní bilance ukazuje, že i na začátku roku by se mohl udržet růst hrubého domácího produktu na slušné úrovni."
ODKAZY
Podrobná zpráva o vývoji zahraničního obchodu, inflace a mzdách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.