ČSÚ: Meziroční inflace v únoru zrychlila růst na 1,8 procenta

09.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. března (ČTK) - Meziroční míra inflace v Česku se v únoru zvýšila na 1,8 procenta po růstu o 1,7 procenta v lednu. Ve srovnání s lednem spotřebitelské ceny ve druhém měsíci letošního roku stouply o 0,1 procenta, informoval dnes Český statistický úřad. Největší vliv na meziroční zvýšení celkové úrovně spotřebitelských cen měly i tentokrát dražší potraviny a bydlení.

Vyšší než loni byly zejména ceny běžného pečiva, a to o více než deset procent, mouky o bezmála 30 procent, mléka o téměř deset procent, másla o 16,2 procenta, olejů o pětinu, ovoce o 15,2 procenta, brambor o 64 procent a kakaa o 18,3 procenta. V bydlení vzrostly ceny elektřiny o 4,8 procenta, zemního plynu o 9,2 procenta, tepla a teplé vody o 2,6 procenta a vodného a stočného o zhruba šest procent. Čisté nájemné se zvýšilo o 1,8 procenta, v tom regulované nájemné vzrostlo o 4,7 a tržní o 0,6 procenta.

Nižší než loni byly ceny oděvů o 3,9 procenta a obuvi o 3,8 procenta. Z potravin zlevnila zejména rýže o 7,2 procenta, vejce o 22,8 procenta a citrusy o 9,6 procenta. O téměř tři procenta se snížily i ceny domácích spotřebičů, ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti klesly o 3,6 procenta, ceny audiovizuálních a fotografických zařízení o zhruba deset procent a ceny mobilních telefonů o 12,8 procenta.

"Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,3 procenta a ceny služeb o procento. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení hypotetického nájemného byl meziročně 101,9 procenta," uvedl ČSÚ.

Mírný meziměsíční růst spotřebitelských cen ovlivnilo zejména zvýšení cen zeleniny o 3,8 procenta, cukru o 7,4 procenta a kávy o 4,7 procenta. Pokračoval také růst cen lihovin o dvě procenta a vyšší byly také ceny a doplatky léků o 0,6 procenta. Vyšší byly i ceny dovolených s komplexními službami o 2,3 procenta.

Na snižování cenové úrovně naopak působil zejména pokles cen oděvů a obuvi o téměř procento. Z potravin se snížily ceny ovoce o 1,7 procenta, rostlinných tuků o 2,6 procenta, jogurtů o 1,8 procenta a čokolády a čokoládových výrobků o 4,5 procenta. Nižší byly i ceny pracích prostředků o 2,2 procenta, fotoaparátů a videokamer o 2,2 procenta a sportovních potřeb a drogistického zboží pro osobní hygienu shodně o 1,3 procenta. "V dopravě po třech měsících růstu klesly ceny pohonných hmot o 0,1 procenta," oznámili statistikové.

Ceny zboží proti lednu úhrnem vzrostly o 0,1 procenta a ceny služeb o 0,2 procenta.

"Na rozdíl od eurozóny tak nemá ČR ani přes deregulace problém s inflací," komentoval únorová čísla analytik ČSOB Petr Dufek. "Rostou sice ceny poháněné rostoucími náklady - nyní především potraviny, avšak slabá poptávka dostatečně omezuje možnosti obchodníků zdražovat. Inflace se už od začátku roku vyvíjí příznivěji než se čekalo a zůstává pod cílem ČNB." uvedl.

Pod hranicí dvou procent může podle něj inflace zůstat i v dalších měsících, a to i navzdory rekordním cenám ropy a následně pohonných hmot na českém trhu. "ČNB stále rozhodně nemusí pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Jak ukazuje vývoj reálných mezd, poptávka rozhodně neroste a inflace proto zůstává jen ve vleku zahraničních cen komodit," dodal.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v únoru 1,7 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než v lednu.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v lednu 2,8 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než v prosinci. Nejvíce vzrostly ceny v Rumunsku (o sedm procent) a Estonsku (o 5,1 proccenta). V Německu zrychlil cenový růst na dvě procenta z 1,9 procenta v prosinci. Na Slovensku se zvýšil HICP o 3,2 procenta z 1,3 procenta v prosinci. V Česku se HICP podle předběžných výpočtů v únoru 2011 HICP meziměsíčně nezměnil, meziročně vzrostl v únoru stejně jako v lednu o 1,9 procenta. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za únor 2011 je podle Eurostatu 2,4 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK