Nové zátěžové testy například počítají s propadem akcií bank na trhu o 15 procent, což je podstatně méně než při posledních testech. "Není nic, co by se v případě trhů změnilo na vnímání celého procesu. Minule to byl vtip, tak proč to letos nemůže být jinak?" citují FT nejmenovaného londýnského analytika. Evropská unie přitom sestavení zátěžových testů převedla z národních regulátorů na nový unijní regulační úřad EBA. To mělo testům dodat důvěryhodnost, ale ekonomové na ně znovu pohlíží se stejnou nedůvěrou.
Poslední testy prověřovaly celkem 91 finančních ústavů, ale problémy se objevily jen u sedmi z nich. Ekonomové ovšem tvrdí, že počet problémových bank je daleko vyšší a především v Německu a ve Španělsku mají větší potíže, než si je eurozóna schopna připustit. Ránou pro důvěryhodnost testů ovšem byly problémy v Irsku, které muselo za cenu obrovských nákladů zachraňovat finanční ústavy, které testy prošly.
Kromě propadu bankovních aktiv, s nimiž scénáře pro zátěžové testy počítají, ovšem stejné pochyby vyvolává i simulovaný hospodářský vývoj, kterému budou banky čelit. EBA počítá s propadem HDP v eurozóně o 0,5 procenta v letošním roce a o 0,2 procenta v roce příštím. To je opět podstatně příznivější vývoj než v loňském roce. Jediným faktorem, jehož zahrnutí ekonomové chválí, je růst vlastních nákladů bank o 1,25 procenta.