Firma Moranda podnikatele Vítka podala trestní oznámení na Sazku

09.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. března (ČTK) - Společnost Moranda podnikatele Radovana Vítka podala trestní oznámení na loterijní firmu Sazka, viní ji z podvodu ve stadiu pokusu a zkreslování údajů o stavu hospodaření. ČTK to zjistila z informací v insolvenčním rejstříku.

Moranda má za Sazkou pohledávku ve výši 421,8 milionu korun, kterou jí postoupila Komerční banka. Společnost Siderius, k níž se rovněž hlásí Vítek, uplatňuje pohledávku ve výši 400 milionů korun, kterou firma získala od Raiffeisenbank. Sazka naopak každou z bank žaluje o miliardu korun za poškození dobrého jména.

"Načasování uplatnění jednostranných zápočtů údajných pohledávek Sazky může nasvědčovat tomu, že údajné pohledávky Sazky byly od samého počátku účelově vykonstruovány s cílem vyhnout se plnění platebních povinností a neoprávněně se obohatit ke škodě oznamovatele, Siderius, respektive Komerční banky a Raiffeisenbank," uvedla Moranda.

Sazka nyní čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala 4. března KKCG, druhý 17. ledna Vítkova společnost Moranda. Městský soud v Praze zahájí jednání o insolvenčním návrhu, který na Sazku podala Moranda, 21. dubna.

Předběžný insolvenční správce Sazky Josef Cupka požádal v úterý Městský soud v Praze, aby vedení loterijní firmy mohlo nakládat s majetkem jen s jeho souhlasem. Cupkovi se nelíbí, že představenstvo Sazky minulý pátek schválilo dvě smlouvy se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest. Podle mluvčí soudu Martiny Lhotákové soud rozhodne dnes , zda návrhu Cupky vyhoví, nebo ne.

Podle dokumentů v insolvenčním rejstříku Cupku o krocích vedení Sazky informoval místopředseda jejího představenstva Roman Ječmínek, který je současně prezidentem Autoklubu, jednoho z minoritních akcionářů Sazky.

Sazka dnes v insolvenčním rejstříku uvedla, že její představenstvo skutečně minulý pátek projednalo návrh smlouvy o spolupráci se společností Gladiolus. Návrhy smluv, které projednalo představenstvo Sazky, však podle jejího vyjádření neobsahují ustanovení, která jsou v dopise uvedena.

Dle návrhu úvěrové smlouvy mají být podíly Sazky v jiných právnických osobách a její ochranné známky zastaveny až poté, kdy nabude účinnosti rozhodnutí Městského soudu v Praze o zastavení insolvenčního řízení nebo soud insolvenční návrh zamítne.

Sazka zároveň upozornila, že po dobu insolvenčího řízení nepředpokládá návrh úvěrové smlouvy žádnou zástavu majetku dlužníka. "K porušení omezení vyplývajících z insolvenčního zákona tak nemůže dojít. Sazka si je omezení vyplývajících ze zákona vědoma," uvedla loterijní společnost.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK