Moody's už měla nějaký čas hlavní rating Řecka ve spekulativním pásmu, v pondělí jej ale snížila ještě víc a řecké dluhopisy teď hodnotí vysoce spekulativní známkou B1. To nemá v eurozóně obdoby, tak nízký rating navíc nemá ani Egypt, který se zmítá v politické krizi.
Vedle politiků se do Moody's za její přísný postoj vůči Řecku pustila i některé média. Zástupci vládní strany jsou přesvědčeni, že agentura dalším výrazným snížením ratingu zhatila snahu Atén vyvést zemi z dluhové krize a ohroženo je teď podle nich celé dosavadní úsilí Řeků.
"Ten konkrétní krok ohrožuje ústupky, které řečtí občané dosud učinili," uvedli poslanci v písemném prohlášení, které od nich převzal ministr financí Jorgos Papakonstantinu.
Premiér Jorgos Papandreu Evropskou unii už několikrát vyzval, aby zpřísnila regulaci ratingových agentur. Když Řecko začalo mít problémy s vysokým zadlužením a ztrátou důvěry kvůli falšování statistických výkazů, právě ratingové agentury mu začaly snižovat rating a postupně jej stlačily až do spekulativního pásma.
Rating je důležitým vodítkem pro investory. Čím vyšší má země rating, tím je mezi investory považována za spolehlivějšího dlužníka. Pokud se rating snižuje, investoři začínají požadovat vyšší úrok, když si od nich taková země chce půjčit. Kryjí se tím pro případ, že by se země dostala do skluzu se splácením. Výnos, který pak země musí z nových úvěrů platit, jí zvyšuje náklady na obsluhu dluhu.
Emise státních dluhopisů je pro většinu zemí rutinní záležitostí. Z výnosů hradí splatné dluhy a půjčují si nové peníze. Řecko se loni dostalo do tak vážných problémů, že bylo nuceno požádat o mezinárodní finanční pomoc. Ta činí 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč) a je rozložena do tří let. Až ji Řecko v roce 2013 vyčerpá, bude muset začít splácet. Analytici se obávají, že právě to už Řecko kvůli vysokým úrokům nezvládne.