Vedení Sazky nesmí nakládat s majetkem firmy, rozhodl soud

09.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. března (ČTK) - Městský soud v Praze dnes rozhodl, že vedení loterijní firmy Sazka může ve vymezených bodech nakládat s majetkem společnosti jen se souhlasem předběžného insolvenčního správce. Opatření se týká například uzavírání smluv nad 500.000 korun, vyplácení peněz z účtů Sazky či v hotovosti nad 500.000 korun, nemovitého majetku Sazky včetně převodů či pronájmů, podílů v jiných společnostech nebo zahájení soudních a jiných sporů. Sazka uvedla, že rozhodnutí soudu respektuje.

Vyplácení výher podle Sazky rozhodnutím soudu ohroženo není. "Vyplácení výher patří mezi běžnou činnost společnosti. Navíc naši právníci budou v každodenním kontaktu s insolvenčním správcem," řekl mluvčí Sazky Jan Tuna.

Soud svým rozhodnutím vyhověl žádosti předběžného insolvenčního správce Josefa Cupky, kterému se nelíbilo, že představenstvo Sazky minulý pátek schválilo dvě smlouvy se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest.

Na základě první smlouvy má údajně Sazka čerpat úvěr přibližně 2,5 miliardy korun poskytnutý společností Gladiolus, který má být zajištěn majetkem Sazky. Druhá smlouva zřizuje nový orgán, takzvaný řídící výbor, který je tvořen převážně zástupci firmy Gladiolus. Výbor bude udílet pokyny představenstvu Sazky. Cupka k oběma smlouvám uvedl, že postup Sazky je "v příkrém rozporu" s ustanovením insolvenčního zákona. Sazka tvrdí, že Cupkova žádost vycházela z nepravdivých a zkreslených informací. Firma také zpochybňuje nestrannost Cupky.

Soud v dnešním rozhodnutí uvedl, že kroky Sazky byly "flagrantním porušením závazných ustanovení insolvenčního zákona" a proto "bez nejmenších pochyb nařídil předběžné opatření". Zároveň vyzval Sazku, aby se k informacím ohledně smluv podrobně vyjádřila do tří dnů.

O omezení možností Sazky nakládat s majetkem žádala i skupina KKCG podnikatele Karla Komárka. Ta rozhodnutí soudu uvítala. Podle mluvčího KKCG Dana Plovajka tak soud zabránil pokusům o vyvádění majetku a dalších aktiv, a ochránil zájmy všech věřitelů Sazky.

Na Sazku dnes podala trestní oznámení společnost Moranda, kterou ovládá podnikatel Radovan Vítek. Moranda viní Sazku z podvodu ve stadiu pokusu a zkreslování údajů o stavu hospodaření. Moranda uplatňuje za Sazkou pohledávku 421,8 milionu korun.

Podle Tuny Sazka neporušila žádný zákon a trestní oznámení považuje za součást tlaku proti ní. Zdůraznil, že Moranda zcela účelově zaslala trestní oznámení insolvenčnímu soudu, ačkoliv s insolvenčním řízením nemá nic společného.

Sazka nyní čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG, druhý Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky s pohledávkou 1,5 miliardy korun. Oba navrhovatelé se zároveň o Sazku ucházejí. Třetím zájemcem jsou Penta a E-Invest.

Většinovým vlastníkem Sazky je s 68 procenty Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Dnes zasedal jeho výkonný výbor, který se shodl na tom, že jediným krokem k odvrácení insolvence Sazky je uzavření úvěrové smlouvy, která zajistí zdroje pro řešení aktuálních potřeb firmy. Výbor rovněž uvedl, že ČSTV jako většinový akcionář Sazky bude na její úterní mimořádné valné hromadě hlasovat proti návrhu minoritních akcionářů na změnu stanov i odvolání ředitele a šéfa představenstva Sazky ze svých funkcí.

Výkonný výbor jednal také o parametrech zadání tendru na výběr investora pro Sazku, ale definitivní kritéria zatím nestanovil. Chce o nich ještě jednat s minoritními akcionáři. Nabídky by po vyhlášení tendru měla vyhodnotit firma Erste Corporate Finance.

Podle dosavadních informací nabídka KKCG obsahuje navýšení základního kapitálu Sazky o 2,8 miliardy korun, za což Komárkova skupina požaduje 67 procent akcií loterijní firmy. Skupina KKCG ale deklarovala podle Plovajka připravenost svou nabídku upravit podle aktuálního vývoje a potřeb. E-Invest a Penta by půjčily peníze na navýšení základního jmění o 51 procent a za to chtějí 51 procent z nového základního jmění firmy. Vítek dosud nabízel za 100 procent akcií firmy miliardu korun. Minulé pondělí uvedl, že výkonnému výboru ČSTV nabídl pro Sazku půjčku více peněz a s výhodnějším úrokem, než kolik nabízejí E-Invest a Penta. Tuto nabídku ale zatím nekonkretizoval.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK