Hlavní index Nikkei 225 dnes odepsal 155,12 bodu a den uzavřel slabší o 1,46 procenta na hodnotě 10.434,38 bodu. Index přitom prolomil hranici podpory, kterou byl třináctitýdenní klouzavý průměr. Jedním z důvodů byla zpráva, že Čína měla v únoru překvapivě vyšší obchodní deficit, než čekaly trhy.
Horší vývoj zahraničního obchodu Číny podle ekonomů zvyšuje obavy ze zpomalení růstu globální ekonomiky. Podobně jako hlavní japonský index tak oslabil i širší index Topix. Ten odepsal 1,4 procenta a uzavřel na 930,84 bodu. Na pokles měl značný vliv sektor polovodičů, o který dnes obchodníci ztratili zájem.
Trh stále citlivě reaguje na dění na Blízkém východě, především pak v Libyi, která se zmítá v násilných nepokojích. Právě eskalace napětí v Libyi je i jednou z hlavních příčin růstu cen ropy, které setrvávají nad psychologicky důležitou hranicí 100 dolarů za barel.
Přestože technická analýza ukazuje na další pokles cen akcií, část analytiků si myslí, že se objeví zájemci o podhodnocené tituly. Zájem o nákupy by se podle nich mohl výrazně zvýšit, kdyby z Blízkého východu začaly přicházet lepší zprávy.
Na devizových trzích dál oslabovalo euro, na které nepříznivě doléhají potíže se státními dluhy v eurozóně. Situace se zhoršila v pondělí, kdy mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hlavní rating Řecka ještě více do spekulativního pásma. Následná aukce státních dluhopisů ukázala, že investoři vnímají Řecko hůř než ještě například před měsícem.
Euro k dolaru nepatrně oslabilo na 1,3895 USD. Výrazně se tak vzdálilo čtyřměsíčnímu rekordu 1,4036 USD, kde bylo na začátku týdne. Dolar vůči japonskému jenu zůstal bez větších změn na 82,72 JPY, euro k jenu mírně oslabilo na 115,05 JPY. Pod větším prodejním tlakem se ocitl novozélandský dolar, na který nepříznivě doléhá snížení úrokových sazeb.