"Kandidát, který byl vybrán, nejlépe splňuje požadavky na funkci generálního ředitele, a to především realistickou vizí o dalším směrování agentury, manažerskými a profesními zkušenostmi, flexibilitou, se kterou zavádí inovace na pracovišti, i vzděláním a svými jazykovými znalostmi," uvedla v prohlášení předsedkyně Rady ČTK Pavla Valčáková.
Hodnocení kandidátů se podle ní rada věnovala velmi pečlivě. "Po prostudování jejich projektů a osobních slyšeních jsme si sami ještě zjišťovali další informace," uvedla Valčáková. Dvě zasedání pak rada věnovala diskusím, kdy každý její člen vyjádřil názor na svého kandidáta.
Výběrové řízení na místo generálního ředitele ČTK rada vypsala 19. ledna poté, co současný generální ředitel Milan Stibral ohlásil k 9. červnu svou rezignaci.
O místo se ucházelo celkem sedm lidí: Stanislav Holec, Jiří Holna, Radim Hreha, Michal Jankovec, Jiří Majstr, Dušan Veselý a Petr Žantovský. Jiří Majstr byl mezi uchazeči jediným nynějším zaměstnancem ČTK. Od roku 2008 řídí její zpravodajství. Předtím byl postupně zpravodajem v Dillí, New Yorku a Londýně a zakládal internetovou divizi ČTK. O místo generálního ředitele se ucházel už v roce 2009, kdy získal tři hlasy ze sedmi.
ČTK, která byla založena v roce 1918 jako státní agentura, je od roku 1993 veřejnoprávní institucí. Je majetkově i hospodářsky oddělena od státu. Orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na její kontrolu je sedmičlenná Rada ČTK. Její členové jsou voleni Poslaneckou sněmovnou. Od srpna 2010 má členů šest, sedmý nebyl dovolen.
Česká tisková kancelář poskytuje zpravodajství většině českých médií, řadě podniků, státních institucí, zastupitelských úřadů i dalším odběratelům. Zpravodajský servis ČTK odebírá i řada médií na Slovensku. Mezi významné odběratele patří zahraniční tiskové agentury jako nadnárodní Reuters-Thomson, americká AP, francouzská AFP, německá DPA či čínská Xinhua. ČTK udržuje vztahy i s mnoha agenturami národními.
ČTK je dnes multimediálním agenturou, která poskytuje denně asi 600 textových informací, mnoho fotografií, audionahrávky, videozpravodajství i informační grafiku. Informace získává od vlastních zpravodajů, od řady zahraničních tiskových agentur i z dalších zdrojů.
Činnost ČTK byla od počátku její existence až do roku 1995 dotována státem. Od roku 1996 žádné dotace či licenční poplatky nepobírá. Hlavním zdrojem financování provozu agentury jsou výnosy z prodeje zpravodajství jejím klientům.