"Přes kulturu vlak nepojede. Kulturní památka bude, a přesto dokážeme zajistit díky Správě železniční dopravní cesty, že příští rok začneme stavět dopravní uzel a přesto tudy bude Pendolino jezdit 160kilometrovou rychlostí," řekl Bárta.
Na schůzce se ministr dopravy s ministrem kultury Jiřím Besserem (TOP 09) a zástupci kraje a města shodli na tom, že všichni budou společně hledat ekonomické cesty, jak kulturní památku z roku 1874 zachránit.
"Ministerstvo kultury uvolňuje 150.000 korun na stavebně-historický průzkum, kteří naši pracovníci provedou do tří měsíců. Potom budeme vědět, co se uvnitř této budovy může z jejího stavebního základu odehrávat," řekl Besser.
Zároveň vznikla mesiresortní komise ministerstev, která bude pro budovu hledat uplatnění. Lidé jí mohou pomohou posílat náměty. Objekt stojí nevhodně mezi kolejišti a pro potřeby Českých drah se už nehodí. Cestujícím bude sloužit nová výpravní budova. Hejtman Radko Martínek (ČSSD) naznačil, že na financování oprav by se mohly využít takzvané norské fondy.
"Výstavba koridoru je velmi dobrá zpráva pro Pardubický kraj i Českou republiku. Pardubický kraj se toho bude určitě účastnit. Máme granty na podporu památek a cestovního ruchu," řekl hejtman.
Koridor se měl stavět už v roce 2009. Budově nádraží hrozila demolice, občanské sdružení Nádraží nedáme! usilovalo o to, aby se stala kulturní památkou. Proti demolici se postavily v internetové petici tisíce lidí. Nedávno naopak vznikla petice obyvatel místní části Kerhartice za vybudování koridoru. Podle tamního osadního výboru aktivity sdružení Nádraží nedáme! stále oddalují výstavbu koridoru a místní část je nádražím odříznutá od města.