Nesnížení odvodů firmy podle analytiků spíše neovlivní

11.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. března (ČTK) - Záměr vládní koalice nesnižovat oproti původním návrhům odvody firem na sociální pojištění o 1,8 procentní bodu fungování firem neovlivní, vše zůstane při starém, míní analytici oslovení ČTK. Firmy podle ekonomů budou například méně zvyšovat mzdy nebo se sníží šance omezit nezaměstnanost. Tímto krokem zůstanou totiž zachovány poměrně vysoké náklady firem na pracovníky, uvedli ekonomové.

Vládní koalice se ve čtvrtek shodla, že nebude prosazovat dříve plánované snížení odvodů firem na sociální pojištění. Státní rozpočet by tak neměl přijít o plánovaných zhruba 20 miliard korun. Rozhodnutí souvisí se záměrem sjednotit daň z přidané hodnoty na 17,5 procenta místo dříve plánovaných 20 procent. Koalice se dohodla, že snížená sazba DPH bude existovat i v příštím roce, zvedne se ale od ledna na 14 procent. Základní sazba bude 20 procent. Od roku 2013 se obě sazby bez výjimek mají srovnat na 17,5 procenta. Tento krok analytici hodnotí příznivěji než původní návrh.

"Nejnověji oznámené plány nemění daňové zatížení firem. Firmy se budou chovat i nadále stejně, nic se pro ně nezmění. Zůstane nám zde jedno z nejvyšších zdanění práce v Evropě, ale na druhé straně stále velmi nízké mzdy ve srovnání se západní Evropou," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Nově navržené úpravy DPH jsou podle něj nepochybně sociálně citlivější než původní plán vládní koalice.

"Česko zůstane jednou ze zemí s nejvyššími sociálními odvody, firmám se neuleví a budou méně ochotny přidávat zaměstnancům na platech. Také budou mít zájem radši dávat práci živnostníkům, než vytvářet pracovní místa pro zaměstnance. Jinak se nic zvláštního nestane," uvedl i analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Původní nápad snížit odvody za zaměstnance nebyl podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské špatný, ale nebyl zasazen do celého balíku změn. "Zrušení plánu na snížení odvodů mohl alespoň teoreticky zvýšit trochu zaměstnanost v ČR. Čtvrtečním rozhodnutím bohužel naděje stávajících nezaměstnaných uhasíná," podotkla.

Rozhodnutí nesnižovat odvody na sociální pojištění je ale vzhledem ke stavu veřejných rozpočtů podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka správné. Odvody nebo daně by mohly klesnout podle něj pouze v případě, že by se výrazněji zvýšil výběr DPH, anebo vzrostly spotřební či majetkové daně.

Naproti tomu podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové tím, že koalice ustoupila od snížení sazby sociálního pojistného firem výměnou za snížení jednotné sazby DPH, se vlastně přenesla daňová zátěž víc směrem k podnikům. "Odvody na sociální pojistné totiž plně nesou na svých bedrech firmy. DPH naopak v podstatě vůbec nezatěžuje firmy středních a větších velikostí, ale zatěžuje domácnosti," uvedla.

S rozhodnutím koalice nesouhlasí také Svaz průmyslu a dopravy. "Podniky musí být konkurenceschopné, aby mohly dlouhodobě plnit státní pokladnu a vytvářet pracovní místa. Pokud vláda myslí vážně politiku podpory konkurenceschopnosti naší ekonomiky a firem, je nutné snížit vedlejší náklady (práce)," uvedl generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR Zdeněk Liška. Zároveň upozornil, že již nyní se podniky potýkají s rostoucími náklady. K vedlejším nákladům práce patří mimo jiné právě odvody na sociální a zdravotní pojištění.

"Bohužel zatím neklesnou sociální odvody zaměstnavatelů, ale my věříme, že diskuse s vládou na toto téma bude pokračovat," uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. Záměr zavést nižší jednotnou sazbu DPH, než se původně plánovalo, komora považuje za přijatelný. "Je to dobré řešení pro průmysl, podnikatele i všechny občany této země," dodal Kužel.

Změn proti dohodě z minulého týdne nedoznal oproti daním a sociálním odvodům návrh na parametrické úpravy průběžného pilíře důchodové reformy. Koalice ve čtvrtek zachovala také plán na zřízení "fondového pilíře" s možností dobrovolného vyvedení tří procentních bodů z odvodů na sociální pojištění, pokud pojištěnec přidá dvě procenta ze svého.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK