Plán vlády na sjednocení DPH na 17,5 pct podnikatelé spíše vítají

11.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. března (ČTK) - Čtvrteční návrh vládní koalice, který kvůli financování důchodové reformy počítá nejprve se zvýšením základní sazby DPH na 14 procent od roku 2012 a se sjednocením sazeb na 17,5 procenta od roku 2013, vítají tuzemští stavitelé bytů, teplárny, Asociace hotelů a restaurací (AHR) či Unie malých a středních podniků. Pozitivně vidí změnu návrhu i Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR), ale společně s potravináři dále avizují růst cen potravin po zvýšení daně.

Původně vláda plánovala kvůli financování důchodové reformy sjednocení DPH na 20 procentech. Nyní existují dvě sazby DPH, základní ve výši 20 procent a snížená desetiprocentní. Ta se v současné době uplatňuje například u potravin, léků, ubytovacích služeb, vody, knih, hromadné dopravy, kultury a sociální péče.

Developeři oslovení dnes v anketě ČTK uvedli, že koaliční plán na postupné změny daně z přidané hodnoty je dobrou zprávou. Výkyvy v poptávce nebudou podle nich tak silné, stejně jako nebude tak výrazný růst cen nového bydlení. Přesto je možné očekávat, že nové byty zdraží.

Prezident AHR Václav Stárek uvítal, že se DPH nezmění už v letošním roce, jak vláda původně plánovala, protože všichni hoteliéři prý mají uzavřené smlouvy s turistickými operátory. Zvýšit sazby DPH už letos by podle něj bylo nešťastné, protože se hotely stále ještě potácí v problémech, které způsobila krize v turistickém ruchu.

Podle ředitele Teplárenského sdružení Martina Hájka poskytne nový návrh časový prostor pro nastavení rovných podmínek na trhu. Během následujících let chce sdružení sjednotit podmínky pro centrální teplárny závislé na uhlí a lokální plynové zdroje tepla, uvedl. Původní plán vlády sjednotit DPH na 20 procentech Teplárenské sdružení ostře kritizovalo.

Pozitivně vidí sjednocení DPH na 17,5 procenta rovněž Unie malých a středních podniků. Líbí se jí také odstranění původně plánovaných výjimek z jednotné sazby 20 procent. "Byla zde obava z pokusů systém obcházet, což by ústilo v daňové úniky," uvedl předseda unie David Šeich. "Pro podnikatele bude tento návrh ulehčením," dodal.

Potravinářská komora dnes upozornila, že sazba daně z přidané hodnoty u potravin v Česku bude i přes zmírnění plánovaného růstu její sazby jedna z nejvyšších v Evropě. Podle komory zdražení pocítí zejména lidé s nižšími příjmy. "U některých sociálních skupin lze předpokládat zvýšený odklon od nákupu kvalitních potravin k levným, nekvalitním dovozovým potravinám," poznamenala mluvčí komory Dana Večeřová.

Zároveň podle ní velmi pravděpodobně lidé začnou potraviny více nakupovat v příhraničních oblastech sousedních států. Odlivu zákazníků za nákupy do zahraničí se obává také prezident SOCR Zdeněk Juračka. Sousední státy totiž mají výrazně nižší DPH u potravin, než kolik to má být v ČR po změně. V původním návrhu vlády měly mít některé základní potraviny výjimku a zůstat v desetiprocentní sazbě, nová verze ale už s výjimkami nepočítá.

Zároveň se záměrem sjednotit DPH na 17,5 procenta místo dříve plánovaných 20 procent se vládní koalice se ve čtvrtek shodla, že nebude prosazovat dříve zamýšlené snížení odvodů firem na sociální pojištění. To se nelíbí Svazu průmyslu a dopravy. "Pokud vláda myslí vážně politiku podpory konkurenceschopnosti naší ekonomiky a firem, je nutné snížit vedlejší náklady (práce)," řekl generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR Zdeněk Liška. Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel doufá, že diskuse s vládou na toto téma bude pokračovat. Záměr zavést nižší jednotnou sazbu DPH, než se původně plánovalo, komora považuje za přijatelný.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK