...procenta
* BOJ uvažuje o uvolnění měnové politiky; pumpuje hotovost
* Výrobu zastavují Sony, Toyota, Nissan, Panasonic a další
* Ekonomové pochybují, že se ekonomika dokáže rychle zotavit
TOKIO, 14.března (Reuters) - Japonská ekonomika se v pondělí otřásala, země sčítala finanční škody, které napáchala největší katastrofa v zemi od druhé světové války, a centrální banka přispěchala na pomoc bankovnímu systému s rekordním obnosem ve výši 183 miliard dolarů.
Finanční trhy omdlévaly po šoku ze zemětřesení o síle 8,9 stupně Richterovy škály a z vlny tsunami, jež zřejmě připravily o život více než 10.000 lidí a další miliony zanechaly bez elektrické energie, vody či střechy nad hlavou.
Japonsko se navíc ze všech sil snaží zabránit jaderné katastrofě v komplexu elektrárny Fukušima Daiichi společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO) <9501.T>, kde hrozí přehřátí tří reaktorů a nejhorší atomová havárie od Černobylu v roce 1986.
Pojistné náklady na samotné zemětřesení ještě před započtením tsunami by mohly dosáhnout 35 miliard dolarů, uvedla firma pro modelování rizik AIR Worldwide. To je téměř tolik jako celosvětové ztráty z přírodních katastrof pro globální pojišťovací průmysl za celý loňský rok.
Montážní linky uzavřela celá řada předních japonských výrobců jako Sony <6758.T>, Toyota <7203.T> či Panasonic <6752.T> a pokusy o jejich opětovné spuštění zmařily další otřesy země.
Přírodní pohroma si navíc vyžádala uzavření zhruba pětiny celkové kapacity výroby jaderné energie v zemi. Provoz zastavily také tepelné elektrárny, a třetí největší ekonomika světa je tak nucena šetřit elektrickou energii řízeným přerušováním dodávek.
Ekonomové uvedli, že trojitá rána v podobě zemětřesení, tsunami a jaderné havárie pravděpodobně poškodí už tak chudokrevnou ekonomiku větší měrou a na delší dobu, než se čekalo.
"Zdá se, že ekonomické následky budou větší, než jsme možná původně předpokládali," řekl Tom Byrne, viceprezident ratingové agentury Moody's Investor Service.
Analytici jsou navíc čím dál opatrnější, pokud jde o předpovídání rychlého ekonomického zotavení podobně jako po zemětřesení v Kóbe roku 1995. Podle některých je možná i recese.
"Dodávky energie jsou klíčovým faktorem," řekla Michala Marcussenová, šéfka pro globální ekonomiku ze Société Générale. "Bude-li trvalejším způsobem poškozena výroba elektrické energie, mohlo by to mít trvalý dopad na ekonomiku." <^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Pro souhrnnou zprávu prosím klikněte na [ID:nL3E7EC0D6] Japonsku po pohromě hrozí propad ekonomiky [ID:nLDE72C0KN] Bohaté ekonomiky mají při zotavení výhodu [ID:nL3E7EE070] Co se stalo po zemětřesení v Kóbe [ID:nL3E7EC0C6] ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>
(Autoři: Leika Kihara, Rie Ishiguro; Přeložil: Jan Schmidt)