FAKTOGRAGIE-Vyjádření Kamila Janáčka z ČNB

14.03.2011 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA, 14.března (Reuters) - Následují vyjádření člena bankovní rady České národní banky (ČNB) Kamila Janáčka v rozhovoru pro agenturu...

...Reuters:

INFLACE A SAZBY

"To, že inflace na konci února je těsně pod cílem České národní banky, ještě neznamená, že se nemohu domnívat, že nastavení úrokových sazeb je neadekvátní.

"Musíme mít na mysli to, že když zvýšíme sazby, tak transmisní mechanismus se projeví se zpožděním čtyř až šesti čtvrtletí. To znamená, že naše rozhodování na začátku února cílí na inflaci v první polovině roku 2012.

"Z tohoto hlediska aktuální inflace není rozhodujícím faktorem a není argumentem. Já se domnívám, že v první polovině roku 2012 ekonomika poroste zhruba o tři procenta, což říká i naše prognóza. Poptávka bude tedy podstatně větší.

"Zcela určitě se zde projeví přeliv vysokých cen komodit, který se dnes projevuje na indexu průmyslových cen. S určitým zpožděním se projeví i ve finálních cenách, ať již exportního zboží, ale i ve spotřebitelských cenách.

"Vývoj zahraniční poptávky a exportu bude podstatně větší, než se obecně očekává, tedy exporty potáhnou český růst.

"To znamená, že porostou mzdy ve zpracovatelském průmyslu, a z tohoto důvodu, i skrze mzdovou nákazu, růst příjmů domácností z mezd v prvé polovině roku 2012 bude větší, než velká většina z nás očekává.

"Já tam cítím výrazné silné nebezpečí zrychlení inflace, a proto si myslím, že je oprávněné zvýšit sazby o 25 základních bodů."

HDP A SAZBY

"Hospodářský pokles je za námi, dnes jsme v období růstu, sice pomalého, ale evidentního růstu, a já si myslím, že bychom se měli navracet k normální úrovni úrokových sazeb, to znamená k tomu, aby reálné úrokové sazby nebyly příliš negativní.

"Měly by se nejprve přiblížit nule a pak by měly být lehce kladné, což je ve standardní ekonomice normální.

"Další nebezpečí je, že v české ekonomice je příliš mnoho peněz, a kdybychom dlouho drželi nízké úrokové sazby, tak můžeme povzbudit opětný vznik některých bublin na trhu finančních aktiv.

"Já věřím ve scénář, který nazýváme "německá lokomotiva". To není jenom o Německu, ale všichni naši hlavní obchodní partneři rostou rychleji nebo rostli v loňském roce než česká ekonomika. Mluvím o Německu, Rakousku, Polsku a Slovensku.

"Věřím ve scénář "německá lokomotiva" kombinovaný s vysokou pravděpodobností přelivu vysokých cen komodit a polotovarů do české cenové hladiny na konci tohoto roku nebo na začátku roku příštího."

OČEKÁVÁNÍ TRHU

"Myslím, že trhy musí kalkulovat s tím, že ČNB ukázala několikrát v minulosti, že je schopná reagovat velice rychle a velmi pružně, a to dokonce i mimo kalendář zasedání k měnovým otázkám."

Na otázku, zda-li lze čekat rychlejší či agresivnější zvyšování úrokových sazeb: "Všechny možnosti jsou otevřené."

Na otázku, jak rychle se mohou zvedat sazby v preferovaném scénáři kombinace německé lokomotivy a růstu cen taženém komoditami: "To bychom se museli bavit, v jaké intenzitě bude ta kombinace působit. To závisí na intenzitě vzájemného působení těch faktorů, což je nyní obtížné předjímat. Pokud bude nízká, tak si řekněme, že k jejich zastavení bude stačit jedno zvýšení..."

"Můj názor je, že efekt vysokých cen komodit bude trvat bohužel déle než německá lokomotiva. V tomto případě bychom se sazbami nešli tak rychle nahoru, abychom nedusili růst."

ECB

"Politiku Evropské centrální banky sledujeme, ale musím zdůraznit, že naše rozhodování - pokud jde o měnovou politiku České národní banky - je primárně a téměř výlučně postaveno na ocenění stavu a tendencí v této ekonomice.

"Pokud by ECB sazby zvýšila a negativní úrokový diferenciál se rozšířil, tak nám tento úrokový diferenciál sníží pravděpodobnost přílivu horkého kapitálu, i když pravděpodobnost přílivu horkých peněz je u nás velmi malá.

"Kdyby koruna po tomto kroku oslabila, a pravděpodobně by krátkodobě mírně oslabila, tak si budou gratulovat exportéři. Pokud Evropská centrální banka zvedne svoji refi sazbu o 25 základních bodů, tak to bude mít pouze krátkodobý a dosti omezený vliv na českou korunu.

"Ta se vrátí na svou dráhu střednědobé apreciace, která - když se podíváte zpět do minulosti - byla v průměru 3 až 5 procent za rok. S tím my také počítáme, že to bude pokračovat."

"V případě zvýšení sazeb ECB a následného posílení eura vůči dolaru by oslabený dolar trochu zmírnil rostoucí ceny komodit. Reálný efekt vysokých cen některých komodit by byl menší, byl by trochu zmírněn, ale nikoliv zcela vyloučen."

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK