Denní vývoz poklesl z někdejších 1,6 milionu barelů na 500.000. Původní produkce činila dvě procenta světové těžby.
"Ropné společnosti vyzvaly všechny své zaměstnance, aby se vrátili do práce. Těžba se snížila kvůli nedostatku personálu. Vyzýváme všechny, aby se do práce vrátili, abychom mohli brzo těžbu zvýšit," řekl šéf státní ropné společnosti Šukrí Ghaním.
Kaddáfího jednotky postupně zatlačují opozici na východ a osvobodily už klíčové ropné terminály ve středu země.
Kaddáfí podle státní televize v neděli přijal velvyslance Číny, Ruska a Indie, probíral s nimi rozvoj bilaterálních vztahů a přizval jejich podniky k těžbě. V mnoha ropných podnicích v Libyi pracovali cizinci, z nichž valná většina před boji uprchla nebo odjela zpět domů přes Tunisko a Egypt.
Kaddáfí už 2. března řekl, že těžba libyjské ropy klesla na minimum, a pohrozil západním firmám, že je nahradí společnostmi čínskými a indickými.
K největším firmám zastoupeným v Libyi patří francouzský Total a čínský CNPC. Po zahájení bojů 15. února pozastavily nebo ukončily provoz a evakuovaly personál.
Většina libyjského ropného exportu je určena pro Evropu. Poslední tanker s ropou vyplul z hlavní ropné oblasti na východě Libye podle agentury AFP 19. února.