V pátek zasáhlo Japonsko zemětřesení o síle 8,9 stupně, které spolu s mohutnou přívalovou vlnou zničilo stovky kilometrů dlouhý pás severovýchodního pobřeží ostrova Honšú. Následkem jsou tisíce mrtvých a pohřešovaných, trosky zřícených domů, zničená infrastruktura, nedostatek potravin, pohonných hmot a odpojování elektrického proudu. Japonsko nyní zažívá krizi jak v humanitární, tak v jaderné a ekonomické oblasti.
Akcie na tokijské burze podle širšího ukazatele trhu dnes klesly o sedm a půl procenta a zaznamenaly nejhlubší jednodenní ztrátu za téměř dva a půl roku. Trh se obává dopadů pátečního těžkého zemětřesení a vlny cunami na domácí ekonomiku a již tak silně zadlužené státní finance.
Až dvoucifernými tempy padaly akcie japonských průmyslových výrobců, zejména automobilek, elektronických firem a ropných rafinerií, které musely po zemětřesení uzavřít své klíčové továrny. Velké obavy vyvolává dlouhodobější dopad poškození jaderných elektráren na dodávky elektrické energie.
Pojišťovny by podle firmy AIR Worldwide mohlo zemětřesení stát téměř 35 miliard dolarů (zhruba 610 miliard Kč), což by bylo z hlediska pojistných škod zdaleka nejdražší zemětřesení v moderní historii. Odborníci upozorňují, že škody na pojištěném majetku budou pravděpodobně představovat pouze zlomek celkových hospodářských ztrát, které zemětřesení přinese. Podle nich je však na alespoň přibližný odhad škod stále velmi brzy.
Japonská centrální banka (BOJ) dnes posílila bankovní trh rekordní jednorázovou injekcí peněz a poté rozhodla o novém uvolnění měnové politiky formou posílení nákupů aktiv. Banka chce po katastrofě podpořit otřesenou důvěru firem a domácností v ekonomiku.
Injekce peněz má bránit růstu krátkodobých úrokových sazeb a zmírnit paniku a výprodej na finančních trzích. V obavách z dopadů zemětřesení na zadlužené státní finance rostly dlouhodobé úroky představované výnosy vládních dluhopisů.
Výrobu ve všech svých 12 závodech v zemi pozastavila největší japonská automobilka Toyota nejméně do středy. Podobně zastavily domácí výrobu konkurenční automobilky Honda a Nissan.
Katastrofa naruší globální dodávkové řetězce v průmyslu od elektroniky po ocelářství. Zasaženy výpadkem dodávek z Japonska budou zřejmě nejvíce firmy v Jižní Koreji. Ty jsou závislé na japonských dodávkách skla pro LCD obrazovky, zařízení pro výrobu čipů nebo silikonových destiček. Tlak na dodávky mohou také pociťovat například firmy spoléhající na japonskou ocel, zejména velcí korejští výrobci lodí. Zemětřesení podle analytiků zasáhlo asi 20 procent japonských kapacit výroby oceli.
V Bruselu se v úterý v reakci na potíže japonských jaderných elektráren uskuteční mimořádná schůzka expertů členských zemí na jadernou energetiku. Německá kancléřka Angela Merkelová má dnes kvůli haváriím na japonských elektrárnách pozastavit prodloužení životnosti německých nukleárních zařízení.
Prověřit všechny jaderné reaktory v zemi nařídila indická vláda. Podle premiéra Manmóhana Singha mají tamní úřady a státní energetická společnost provést testy, zda zařízení vydrží velkou přírodní katastrofu jako zemětřesení nebo cunami. Švýcarská vláda zase odložila schvalování plánů výstavby tří nových jaderných elektráren do doby, než budou vyšetřeny výbuchy vodíku v japonských zařízeních.