Neštěstí je krokem zpátky pro jaderný průmysl, který zažíval obrodu, poté co se obavy veřejnosti o jeho bezpečnosti začaly vytrácet spolu se vzpomínkami na nehodu v americké elektrárně Three Mile Island v roce 1979 a černobylskou katastrofu v roce 1986.
Vlády ale pravděpodobně nyní budou čelit hlasitější opozici proti novým jaderným plánům, zatímco se Japonsko snaží zabránit roztavení tří jaderných reaktorů během krize způsobené ničivým zemětřesením a cunami, kterou označilo za největší od druhé světové války.
V Německu v sobotu desetitisíce odpůrců energie z jádra při protestu, který byl plánován ještě před zemětřesením v Japonsku, vytvořily 45 kilometrů dlouhý řetězec táhnoucí se od Stuttgartu k atomové elektrárně, jejíž životnost měla být podle loňského rozhodnutí německé vlády prodloužena. Podle dnešních informací Německo rozhodnutí o prodloužení životnosti jaderných elektráren pozastaví.
V Británii, která chce nahradit stárnoucí atomové elektrárny, v neděli ministr pro energetiku Chris Huhne pověřil šéfa tamních atomových inspektorů, aby ho informoval o důsledcích japonské krize. Upozornil ale také, že Británie má odlišné reaktory od těch japonských a navíc nestojí v oblasti zemětřesení.
Itálie, jedna z jen několika evropských zemí, kterým hrozí častější zemětřesení, je jediným státem ve skupině G8, který nemá jadernou elektrárnu. Italský premiér Silvio Berlusconi by přitom chtěl, aby čtvrtina elektřiny v budoucnosti pocházela z atomu. Šéf Berlusconiho strany v dolní komoře italského parlamentu již prohlásil, že Itálie své plány kvůli japonskému neštěstí nezmění. To, co se stalo v Japonsku, by ale podle Reuters mohlo ovlivnit Italy, kteří budou v příštím čtvrtroce rozhodovat o tom, zda jaderné elektrárny postavit.
Francie, která je druhým největším producentem atomové energie na světě po Spojených státech, oznámila, že zváží možná preventivní opatření pro 58 svých jaderných reaktorů.
Podle zdrojů z průmyslu ale japonské jaderné nebezpečí pravděpodobně nakonec nepovede ke zmrazení investic do jaderné energie v zemích, jako je například Británie. "Momentální vášně samozřejmě povedou k volání po ukončení získávání energie z atomu, ale v delším časovém horizontu budou muset vlády racionálně přemýšlet o vzrůstajících energetických potřebách a emisích oxidu uhličitého. Jaderná energie je nevyhnutelnou součástí energetického mixu," řekl jeden z průmyslových odborníků, který si nepřál být jmenován.
Další zdroj z francouzského průmyslu uvedl, že japonské jaderné problémy povedou k vyššímu důrazu na bezpečnost elektráren a mohly by podpořit stavbu reaktorů třetí generace. Modely reaktorů třetí generace, jako jsou 1650megawattový EPR a 1100megawattový Atmea, oba vyráběné společností Areva, nabízí například možnost uzavřít tavící se reaktorové jádro. U reaktorů japonské elektrárny Fukušima 1, které byly vyrobeny před 30 lety, tomu tak být nemuselo.