VH Sazky bude řešit mimo jiné odvolání Hušáka, ČSTV to nechce

14.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 14. března (ČTK) - Akcionáři loterijní společnosti Sazka se na úterní mimořádné valné hromadě budou zabývat odvoláním ředitele a šéfa představenstva firmy Aleše Hušáka ze všech funkcí, změnou stanov, jež by umožnila vstup strategického partnera, a návrhy na změny v řízení Sazky. Konání mimořádné valné hromady prosadili menšinoví akcionáři. Většinový vlastník ČSTV, který ovládá zhruba 68 procent akcií firmy, ovšem návrhy nehodlá podpořit. Sazka čelí od ledna insolvenčnímu řízení.

Výkonný výbor ČSTV minulou středu uvedl, že svaz jako většinový akcionář Sazky bude na její úterní mimořádné valné hromadě hlasovat proti návrhu minoritních akcionářů na změnu stanov i na odvolání ředitele a šéfa představenstva Sazky ze svých funkcí. Výkonný výbor ČSTV se shodl rovněž na tom, že jediným krokem k odvrácení insolvence Sazky je uzavření úvěrové smlouvy, která zajistí zdroje pro řešení aktuálních potřeb firmy.

Minoritní akcionáři požadují, aby se při vytváření nabídek na strategické partnerství se Sazkou pracovalo se dvěma variantami. Jednou je navýšení kapitálu Sazky a úpis nových akcií včetně věrohodného obchodního plánu a záruk proti dalšímu rozředění podílů nynějších akcionářů v budoucnosti. Druhou možností je prodej všech akcií či jejich absolutní většiny, bez dalších podmínek a záruk, které by zavazovaly prodávající.

Zároveň ale minoritní akcionáři Sazky podle mluvčího Českého olympijského výboru Alexandra Klimenta jednoznačně preferují při stanovování parametrů pro vstup strategického partnera do loterijní firmy společný postup s ČSTV.

Sazka čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG podnikatele Karla Komárka, druhý podnikatel Radovan Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky s pohledávkou 1,5 miliardy korun. Oba navrhovatelé se zároveň o Sazku ucházejí. Třetím zájemcem jsou Penta a E-Invest.

Návrh KKCG obsahuje navýšení základního kapitálu Sazky o 2,8 miliardy korun, za což Komárkova skupina požaduje 67 procent akcií loterijní firmy. Skupina KKCG ale deklarovala podle Plovajka připravenost svou nabídku upravit podle aktuálního vývoje a potřeb. E-Invest a Penta by půjčily peníze na navýšení základního jmění o 51 procent, za což chtějí 51 procent z nového základního jmění firmy. Vítek dosud nabízel za 100 procent akcií firmy miliardu korun. Předminulé pondělí uvedl, že výkonnému výboru ČSTV nabídl pro Sazku půjčku více peněz a s výhodnějším úrokem, než kolik nabízejí E-Invest a Penta. Tuto nabídku ale zatím nekonkretizoval.

Vedení Sazky může od minulé středy nakládat s majetkem společnosti jen se souhlasem předběžného insolvenčního správce. Opatření se týká například uzavírání smluv nad 500.000 korun, vyplácení peněz z účtů Sazky či v hotovosti nad 500.000 korun, nemovitého majetku Sazky včetně převodů či pronájmů, předmětů duševního a průmyslového vlastnictví, podílů v jiných společnostech nebo zahájení soudních a jiných sporů.

Předběžnému správci Josefovi Cupkovi, který žádost o předběžné opatření soudu zaslal, se nelíbilo, že představenstvo Sazky minulý pátek schválilo dvě smlouvy se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest. Na základě první smlouvy má údajně Sazka čerpat úvěr přibližně 2,5 miliardy korun poskytnutý společností Gladiolus, který má být zajištěn majetkem Sazky. Druhá smlouva zřizuje nový orgán, takzvaný řídící výbor, který je tvořen převážně zástupci firmy Gladiolus.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK