Aktuálně.cz: Sazka mlží kolem výplaty rekordního jackpotu

14.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 14. března (ČTK) - Loterijní společnost Sazka mlží o výplatě rekordního jackpotu. Den před mimořádnou valnou hromadou společnosti se dnes její vedení radilo, jak naložit se zprávou serveru motejlek.com, že dosud nezaplatilo výherci 103,4 milionu korun, tedy nejvyšší výhry letošního roku. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Sazka překvapivě tuto informaci nepopřela. "Sazka tradičně nekomentuje své vztahy s výherci," řekl serveru mluvčí Sazky Jan Tuna, který na další otázky v této souvislosti odmítl odpovídat.

Předběžný insolvenční správce Sazky Josef Cupka přitom minulý pátek podepsal Sazce souhlas s vyplacením rekordního jackpotu 103,4 milionu. "Mám samozřejmě zájem na tom, aby běžná činnost Sazky - a tou je i vyplácení výher - běžela dál," řekl serveru Cupka.

Výhra padla letos 6. ledna. Podle zákona má Sazka na vyplacení výhry lhůtu 60 dní od přihlášení výherce, který se musí do 35 dnů přihlásit o výhru u společnosti Sazka. Kdyby se tedy přihlásil ihned druhý den po výhře, nejzazší termín pro výplatu by v tomto případě byl 7. březen.

Pro Sazku padl historicky první superjackpot, tedy výhra v prvním pořadí plus prémie 70 milionů Kč, v nejméně vhodnou dobu, píše dále Aktuálně.cz. Už jen pouhé zpochybnění schopnosti vyplácet výhry by totiž finančně sužovanou společnost poslalo definitivně ke dnu, dodává. Z číselných loterií sportka a Šťastných deset dosud plynula 90 procent výnosů firmy.

O potížích Sazky nemá informace ani ministerstvo financí (MF), které sázkovým firmám uděluje licenci k provozování her. Mluvčí MF Ondřej Jakob serveru sdělil, že MF zatím nemá žádné informace, že by Sazka měla problémy s vyplácením vyšších výher. "Není nám ani známo, že by v tuto chvíli nastaly důvody pro odnětí licence," dodal.

Už minulý týden ale Sazka podle informací Aktuálně.cz narazila na jiný finanční problém. Banky - Česká spořitelna a ČSOB - ve stejný den zablokovaly firmě přístup k účtům po internetu a tudíž ji prakticky odřízly od hotovosti. V tomto případě musel zasáhnout až předběžný správce v Sazce. S Českou spořitelnou dohodl obnovení přístupu k běžným penězům už minulý týden, s ČSOB jednal o stejné věci dnes.

Sazka čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG podnikatele Karla Komárka, druhý podnikatel Radovan Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky s pohledávkou 1,5 miliardy korun. Oba navrhovatelé se zároveň o Sazku ucházejí. Třetím zájemcem jsou Penta a E-Invest.

Vedení Sazky může od minulé středy nakládat s majetkem společnosti jen se souhlasem předběžného insolvenčního správce. Opatření se týká například uzavírání smluv nad 500.000 korun, vyplácení peněz z účtů Sazky či v hotovosti nad 500.000 korun, nemovitého majetku Sazky včetně převodů či pronájmů, předmětů duševního a průmyslového vlastnictví, podílů v jiných společnostech nebo zahájení soudních a jiných sporů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK