"Kvůli růstu cen komodit jsme byli i svědky významného růstu inflace. Uvědomujeme si, že se musíme vyvarovat druhotných efektů, které by mohly vést k růstu inflačního trendu ve střednědobém výhledu," řekl Juncker na závěrečné tiskové konferenci. Podle něj se šéfové státních pokladen shodli, že budou na růst spotřebitelských cen velmi důrazně dohlížet a vrátí se k němu na zasedání ministrů financí, které se uskuteční v dubnu.
Vývojem inflace je v posledních týdnech znepokojená i Evropská centrální banka. Dá se totiž očekávat, že kvůli nejistému vývoji v severní Africe a na Blízkém východě, ceny komodit ještě porostou, především v případě ropy a zemního plynu.
Ekonomové původně čekali, že by ECB měla kvůli rostoucí inflaci zvýšit úrokové sazby až ke konci letošního roku. Šéf ECB Jean-Claude Trichet ovšem začátkem března naznačil, že tak učiní již na dubnovém zasedání bankovní rady. Trichet ve svém projevu použil slovní spojení "strong vigilance", tedy důrazná či vysoká bdělost.
Úplně stejně reagoval během zpřísňování měnové politiky v letech 2005 až 2007. O důrazné ostražitosti přitom centrální banka začala hovořit vždy měsíc před tím, než ke zvýšení úrokových sazeb přikročila. Ty se nyní nacházejí na nejnižší úrovni v historii. Levné úvěry přitom významně pomohly k oživení unijní ekonomiky po největší hospodářské krizi od 30. let minulého století. Pokud by úrokové sazby citelně narostly, příliv peněz do hospodářství by mohl zbrzdit.