Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 klesl v závěru o 10,55 procenta na 8695,15 bodu a zaznamenal nejhlubší pokles od 16. října 2008. Totéž platí o souhrnném burzovním indexu TOPIX, který ztratil 9,5 procenta. Během dne indexy klesaly až o 14 procent. Objem obchodování dosáhl kvůli všeobecné snaze o prodej nového rekordu 5,78 miliardy zobchodovaných akcií po pondělních 4,88 miliardy akcií.
Už v pondělí akcie v Tokiu klesly kvůli následkům pátečního zemětřesení a vlny cunami o 6-7,5 procenta a od pátku ztratily téměř pětinu hodnoty, čímž vymazaly veškeré zisky dosažené od loňského listopadu. Dnes pokračoval panický výprodej zesilovaný zprávami o úniku radiace z jaderného komplexu Fukušima asi 240 kilometrů od Tokia.
V jaderné elektrárně Fukušima 1 dnes došlo k dalšímu výbuchu, který zřejmě poškodil tlakovou nádobu jednoho reaktoru, druhý reaktor začal hořet. Japonská vláda varovala, že radiace dosahuje v nejbližším okolí nebezpečných hodnot a premiér Naoto Kan vyzval místní lidi, aby preventivně nevycházeli z domu. Objevily se zprávy, že by nízká úroveň radiace mohla zasáhnout i japonskou metropoli.
Na rozdíl od pondělka, kdy silně rostly akcie stavebních společnosti, dnes žádný z 225 titulů indexu Nikkei nárůst nezaznamenal. "Všichni se soustředí na jadernou krizi. V situaci, kdy se krize zdá zhoršovat, se zahraniční investoři a domácí fondy japonských akcií hromadně zbavují," řekl agentuře Reuters Hidejuki Išiguro z tokijské makléřské firmy Okasan Securities.
Burze nepomohly ani další masivní peněžní injekce japonské centrální banky (BOJ) . Po pondělním přísunu rekordních 15 bilionů jenů (3,2 bilionu Kč) dnes BOJ nabídla bankovnímu systému dalších pět bilionů jenů a slíbila, že bude trh zvýšeně zásobovat i nadále.
Na asijském devizovém trhu kurz jenu kvůli jadernému nebezpečí silně vzrostl, obchodování ale bylo kolísavé a později japonská měna po dohadech o intervenci BOJ část zisků ztratila. Investoři se zbavují všech rizikových aktiv a jen je pro ně vedle švýcarského franku a amerického dolaru nejbezpečnější měnou. Působí také zprávy, že japonské pojišťovny a firmy budou po zemětřesení stahovat peníze ze zahraničí domů, kde je budou potřebovat k obnově a krytí pojištěných škod.
Ke konci tokijského obchodování dolar k jenu zůstal proti pondělku beze změny na 81,68 JPY, japonská měna však výrazně získávala na dalších paritách. K australskému dolaru stoupla o 1,2 procenta a vůči euru o 0,4 procenta. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,4 procenta na 1,3294 USD.