Většinovým vlastníkem České rafinérské je Unipetrol s 51 procenty, Eni drží přes 32 procent akcií, zbývajících více než 16 procent má britsko-nizozemský Royal Dutch Shell. Společnosti v rafinériích v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou přepracovávají ropu v množství odpovídající jejich vlastnickým podílům.
Zpráva o prodeji podílu v České rafinérské, který drží italská Eni, ruské společnosti Gazprom, zapadá nejen do obecného kontextu velmi dobrých vztahů mezi Kremlem a italským premiérem Silviem Berlusconim, ale i do konkrétní spolupráce mezi těmito dvěma giganty, píše server.
Eni a Gazprom uzavřely v roce 2006 dohodu o strategické spolupráci. Letos 16. února podepsali šéfové Eni a Gazpromu, Paolo Scaroni a Alexej Miller, dohodu o budoucím převodu podílu Eni v libyjských ropných polích do rukou Gazpromu. Podpisu byli v Římě přítomni i ruský prezident Dmitrij Medveděv a italský premiér Silvio Berslusconi.
Rusko by tak podle serveru v letošním roce mohlo ještě více posílit svůj vliv v české petrochemii a energetice. Zatím je významným dodavatelem ropy prostřednictvím ropovodu Družba a přes čerpací stanice Lukoil působí také v prodeji pohonných hmot. K uzavření vertikálního řetězce jim chybí podíl v rafinériích, které přepracovávají ropu na pohonné hmoty a další produkty. A právě to by se mohlo v brzké době změnit, uzavírá server.