...trhu)
PRAHA, 15.března (Reuters) - Ceny průmyslových výrobců (PPI) v únoru meziměsíčně stouply o 0,5 procenta, uvedl v úterý Český statistický úřad.
V lednu se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 1,4 procenta.
V meziročním srovnání se výrobní ceny zvedly o 5,4 procenta po růstu o 4,6 procenta v lednu.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 02/11 01/11 02/10 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct +0,5 +1,4 -0,3 meziroční změna v pct +5,4 +4,6 -2,0
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLA5290]
OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíční růst indexu o 0,4 procenta a meziroční zvýšení o 5,2 procenta <CZ/ECON04>.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE * Na meziměsíčním růstu cen průmyslových výrobců se nejvíce podílely chemické látky a výrobky, jež podražily o 3,9 procenta. * Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáků vzrostly 0,5 procenta. Ceny obecných kovů a kovodělných výrobků vzrostly o 0,9 procenta. * Ceny stavebních prací se meziměsíčně zvýšily o 0,1 procenta a meziročně klesly o 0,3 procenta. * Ceny zemědělských výrobců v meziměsíčním srovnání vzrostly o 5,1 procenta. Meziročně stouply posedmé v řadě, a to o 29,7 procenta, když v lednu přidaly 23,0 procenta. * Výrobní ceny si zapsaly jedenáctý meziroční růst od listopadu 2008. Nejhlubší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991 vykázaly ceny v září 2009, kdy se propadly o 5,4 procenta.
KOMENTÁŘE
PAVEL SOBÍŠEK, HLAVNÍ EKONOM, UNICREDITBANK, PRAHA
"Cenové tlaky ve výrobní sféře dále narůstají a to znamená, že je dříve či později uvidíme i ve spotřebitelských cenách. Zejména si myslím, že doba reakce by měla být krátká u potravin."
"Je to jeden ze střípků do mozaiky, který musí být braný v potaz. Proti tomu stojí to, že inflace je nyní pod očekáváním ČNB, nicméně předpokládal bych, že tato čísla se přinejmenším promítnou do příští predikce ČNB, která bude zveřejněná v květnu, a tam ta změna by měla být citelná."
"Čekáme, že CPI (index spotřebitelských cen) postupně poroste a nad 2 procenta se dostane nejpozději v květnu a po zbytek roku by (inflace) měla být spíše někde kolem 2,5 procenta, než kolem 2 procent."
PETR DUFEK, ŠÉF ODBORU MAKROEKONOMICKÝCH ANALÝZ, ČSOB
"Zatímco inflace zůstává umírněná, ceny výrobců míří prudce vzhůru. Rostoucí poptávka po komoditách se začíná stále více projevovat i v cenách průmyslových firem. Tentokrát je to vidět u potravinářských výrobků a chemie."
"Ceny komodit se tak začínají přelévat do cen výrobců a časem se projeví i v cenách pro konečné spotřebitele. Asi nejvíce je to už vidět u potravin, časem se dočkáme zřejmě i zdražení produkce chemického průmyslu."
"Nepříjemné zprávy přicházejí také od výrobců v zemědělství, jejichž ceny meziročně rostou o téměř 30 procent. Znamená to tedy, že můžeme počítat s dalším zdražováním potravin, především pečiva a mléčných výrobků."
"Dnešní čísla dopadla hůře, než se čekalo, a potvrzují další nákladové tlaky do cen. Slabá poptávka konečných spotřebitelů však významnou část inflačního tlaku brzdí."
"Základním problémem zůstává růst cen komodit – od energetických po potravinářské, drahé kovy atd. - způsobený mimo jiné vysokým přebytkem peněz napumpovaným centrálními bankami v EMU (eurozóně) a USA do ekonomiky."
MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK
"Za zvyšováním cen v průmyslu v únoru stály především chemické látky, potraviny a kovy. Struktura nepřekvapuje. Dle našeho hlavního scénáře dosáhl meziroční růst cen v průmyslu nyní vrcholu a nyní by se měl zvolna snižovat."
"Na konci roku očekáváme meziroční míru růstu cen v průmyslu pod 3,5 procenta. Pokud v české ekonomice hledáme inflaci, najdeme ji v podstatě pouze na nákladové straně, poptávka zůstává slabá a měnová politika by tedy měla zůstat uvolněná."
REAKCE TRHU
Koruna <EURCZK=> po výsledcích PPI posilovala na 24,335, o 2 haléře oproti úrovni před zveřejněním dat.
ODKAZY
Podrobná zpráva o výrobních cenách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.