Zemětřesení může mít za následek nedostatek některých elektronických komponentů a vést k výraznému zvýšení cen. Čipy NAND se používají v mobilních telefonech, digitálních fotoaparátech a přehrávačích hudby. Paměti DRAM se uplatňují v počítačích.
Japonsko zajišťuje jednu pětinu světové polovodičové produkce. Ale na výrobě rychlých paměťových čipů pro chytré mobily, tablety či počítače má podíl 40 procent.
O poškození továren na elektroniku jsou podle iSuppli jen kusé zprávy. Výpadky v zásobování trhu ale vzniknou kvůli škodám na komunikacích a v energetice. Týkat se to nakonec bude mimo jiné čipů, mikrořadičů a LCD materiálů a displejů.
I kdyby se dodávky polovodičových komponentů přerušily po zemětřesení jen na dva týdny, na ceny to podle iSuppli bude mít pravděpodobně vliv až do třetího čtvrtletí, napsala agentura Reuters.
Páteční ničivé zemětřesení a cunami poškodily továrny, komunikace a přístavy. Neštěstí na severu Japonska připravilo o životy tisíce lidí, pobořilo města a poničilo japonskou infrastrukturu. Obavy nyní vyvolává hlavně jaderná elektrárna Fukušima 1, kde dnes nastaly výbuchy u reaktorů.