Japonský průmysl zůstává pod tlakem katastrofy

15.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. března (ČTK) - Japonský zpracovatelský průmysl zůstává po pátečním zemětřesní a vlně cunami pod silným tlakem. Katastrofa ochromila řadu závodů nejen přímo, ale i nepřímo v důsledku omezení dodávek materiálů a elektřiny a poškození exportních přístavů na severovýchodě hlavního japonského ostrova Honšú. Celý tento sektor přitom tvoří 90 procent japonského exportu, který je tradičně motorem třetí největší ekonomiky světa.

Japonsko se od 80. let etablovalo na světovém automobilovém trhu a celkově si japonské automobilky včetně rozsáhlé zahraniční produkce udržují na světovém trhu v posledních letech podíl kolem 30 procent. V samotném Japonsku se v roce 2009 vyrobilo téměř 7,9 milionu aut, tedy přibližně 13 procent světové produkce. Domácí produkce však kvůli vysokým nákladům postupně klesá a zaměřuje se spíše na technologicky průkopnické vozy s nízkou spotřebou jako Toyota Prius.

Japonsko zajišťuje jednu pětinu světové polovodičové produkce a z dvacítky největších výrobců čipů je jich sedm v Japonsku. Na výrobě čipů se mžikovou pamětí pro chytré mobily, tablety či počítače má země podíl 40 procent. Na světové produkci počítačů, spotřební elektroniky a komunikační techniky se země loni podílela 14 procenty, plyne z údajů konzultační firmy IHS iSuppli.

Japonsko má poměrně vysokou úroveň energeticky náročné produkce oceli, kterou zemětřesení nyní výrazně omezilo. Je jedním z předních světových výrobců oceli a 40 procent své produkce vyváží. Loni export dosáhl rekordních 43 milionů tun.

Japonské firmy jsou na špici oboru výroby technologických materiálů jako uhlíkových a aramidových vláken. Na světovém trhu uhlíkových vláken obsazují japonští výrobci v čele s firmou Toray, která působí i v České republice, asi 70 procent, uvádějí materiály japonského ministerstva obchodu a průmyslu.

V posledních letech letech je Japonsko díky mediální prezentací stále důmyslnějších robotů nejznámější právě v tomto speciálním odvětví a ve výrobě robotů ve světě zcela dominuje. Podle údajů japonské Asociace pro roboty se jejich japonští výrobci podílejí na světovém trhu více než 70 procenty. Jde o růstový trh s obratem kolem 700 miliard jenů (151 miliard Kč) ročně a s perspektivou dosažení úrovně téměř tří bilionů jenů do roku 2020.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK