"Na nějakou dobu to jistě může utlumit aktivitu jak investorů, kteří budou chtít investovat z Japonska do České republiky, tak možná na dobu dvou, tří týdnů, než se situace uklidní, i aktivitu CzechInvestu při lákání těchto investorů," uvedl Křížek.
Podle ministra Kocourka je teď možná příležitost pro agenturu CzechTrade. "Obnova Japonska by mohla nabídnout možnosti i pro české subjekty, aby v Japonsku prostřednictvím jejich obnovovacích programů využily příležitosti a zúčastnily se těchto programů," sdělil Kocourek s tím, že kromě agentury na podporu obchodu by tuzemským vývozcům mohla pomoci v jednání s japonskými subjekty také česká ambasáda v zemi.
Japonsko v pátek zasáhlo zemětřesení o síle 8,9 stupně, které spolu s mohutnou přívalovou vlnou cunami zničilo stovky kilometrů dlouhý pás severovýchodního pobřeží ostrova Honšú. Následkem jsou tisíce mrtvých a pohřešovaných, trosky zřícených domů, zničená infrastruktura, nedostatek potravin, pohonných hmot a odpojování elektrického proudu. Japonsko nyní zažívá krizi jak v humanitární, tak v jaderné a ekonomické oblasti.
"Dopady zemětřesení na ekonomiku budou velmi bolestivé, ale hospodářství se z toho s určitým odstupem dostane," řekl dnes na setkání s novináři k událostem v Japonsku ekonom Jan Švejnar. Zvláště vyspělé ekonomiky typu Japonska se podle něj po podobných katastrofách zpravidla postaví na nohy rychleji, než se vždy předpokládá.
Podle agentury Reuters katastrofální pohroma v Japonsku naruší globální dodávkové řetězce v průmyslu od výroby čipů po stavbu lodí. Rekordně silné zemětřesení a obří vlna cunami zničily v důležité průmyslové oblasti země klíčovou infrastrukturu, narušily produkci elektrické energie a vyřadily z provozu továrny firem řady různých odvětví. Odrazí se to zejména u odběratelů japonských zařízení a materiálů v Jižní Koreji nebo na Tchaj-wanu.