Japonské akcie dnes prohloubily propad na více než deset procent a jejich denní ztráta byla třetí nejprudší v historii. Trh se bojí zhoršování jaderné krize po dalším výbuchu na elektrárně Fukušima a zvýšení radiace kolem Tokia. Výrazně si pohoršily i burzy ve zbytku Asie a v Evropě, hlavní západoevropský index ztrácel více než tři procenta. Silný pokles se čeká i po otevření amerických trhů.
Úprk investorů do bezpečí prudce snížil i ceny ropy. Severomořská ropa Brent se poprvé od vypuknutí nepokojů v Libyi propadla pod hranici 110 dolarů za barel. Klesaly ceny kovů a měď sestoupila na tříměsíční minimum. S komoditami oslabilo i zlato, které se jinak považuje za útočiště před riziky. Investoři utíkají zejména k bezpečným měnám. Jednou z nich je vedle švýcarského franku a amerického dolaru paradoxně i japonský jen.
Japonská vláda po dalším výbuchu a úniku radioaktivity z elektrárny Fukušima 1 varovala, že radiace dosahuje v nejbližším okolí nebezpečných hodnot. Objevily se zprávy, že zvýšená radiace by mohla zasáhnout i japonskou metropoli. Obyvatelé Tokia dnes ve strachu ze záření vykupovali obchody nebo rovnou utíkali pryč.
Podle eurokomisaře pro energetiku Günthera Oettingera by Evropa měla zvážit, jestli může naplnit své energetické potřeby bez jaderné energie. Eurokomisař na dnešek svolal mimořádné jednání ministrů pro energetiku či jaderných expertů členských zemí k diskusím o potížích japonských jaderných elektráren a o tom, co by si z katastrofy měla odnést EU.
Německo kvůli jaderné krizi v Japonsku pozastavilo plánované rozšíření životnosti svých jaderných elektráren. Z protijaderného Rakouska i dalších zemí zaznívají hlasy volající po tom, aby se provedly "zátěžové testy" evropských jaderných zařízení. Krize kolem jaderných elektráren v Japonsku podle odborníků změní přístup světa k jaderné energii a povede k vyšším cenám elektřiny.
Tržní ceny paměťových čipů různých typů se kvůli obavám z nedostatku v důsledku ochromení japonského průmyslu po zemětřesení zvýšily o sedm až 20 procent. Podle agentury iSuppli budou výpadky zásobování trvat měsíce, protože zemětřesení může mít za následek nedostatek některých elektronických komponentů. Japonsko zajišťuje jednu pětinu světové polovodičové produkce.
Páteční ničivé zemětřesení s následnou vlnou cunami poškodilo továrny, komunikace a přístavy a silně narušilo dodávky elektřiny. Velké japonské automobilky přerušily domácí produkci a problémy má i řada dalších odvětví.
Světové pojišťovny může nynější katastrofa podle prvních odhadů stát až 60 miliard dolarů (1,05 bilionu Kč). Nejhorší poválečná katastrofa v Japonsku by tak pro pojišťovny znamenala druhou nejdražší pojistnou událost po dopadu hurikánu Katrina na New Orleans z roku 2005.
Podle pondělního odhadu agentury Reuters mohou celkové náklady na obnovu a rekonstrukci Japonska po zemětřesení dosáhnout nejméně 180 miliard dolarů, což odpovídá zhruba třem procentům ročního výkonu japonské ekonomiky.
Situace v Japonsku poničeném rozsáhlým zemětřesením zřejmě dočasně utlumí případné japonské investice do ČR, řekl ČTK generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek. Při obnově Japonska by naopak mohly vzniknout obchodní příležitosti pro české firmy, dodal ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.