"Všichni ministři potvrdili, že dál platí takzvaná manchesterská dohoda z roku 2005, kde se jednotlivé členské státy jednoznačně zavázaly, že zvyšování cen energií není možné řešit snižováním jejich nepřímé daňové zátěže. To znamená, že snižování spotřební ceny benzinu nebo nafty není to dobré řešení," uvedl Kalousek.
Ceny pohonných hmot rostou již pět týdnů v řadě i v České republice. V uplynulém týdnu pokračovaly v růstu o desetihaléře a benzin se dostal na nové rekordní maximum.
Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o 21 haléřů na 34,20 koruny za litr. Cena nafty vzrostla o 43 haléřů na 33,78 Kč/l. Za růstem stojí z části i vývoj v severní Africe a na Blízkém východě, kde hned několik zemí sužují nepokoje, které ženou vzhůru ceny ropy na světových trzích.
Podobnou situaci přitom unie zažila již v roce 2008, kdy růst cen potravin nakonec vystřídal prudký růst cen pohonných hmot. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy tehdy dokonce přišel s nápadem na pozastavení výběru DPH u paliv. Podle očekávání však narazil u ostatních členských států, které jeho nápad odmítly s odvoláním na závěry jednání ministrů financí z Manchesteru z roku 2005, o nichž hovořil Kalousek.