Předsedkyně senátní ústavní komise Jiřina Rippelová (ČSSD) uvedla, že pokud by soudy musely nájemné stanovit striktně ke dni podání návrhu na jeho určení, dlužná částka by se vzhledem k délce trvání soudních sporů mohla vyšplhat na statisíce korun. "My necháváme možnost rozhodnout ke dni vydání rozsudku," dodala Rippelová s tím, že změna odpovídá původnímu vládnímu návrhu.
Výbor pro územní rozvoj doporučil na rozdíl od ústavně-právního výboru v návrhu ponechat lhůty, které do novely vložila sněmovna. Nájemci budou mít podle předlohy dvouměsíční lhůtu na to, aby souhlasili s návrhem majitele bytu na zvýšení nájemného. Pokud pronajímatel odpověď nedostane, bude se moci do tří měsíců obrátit na soud, aby výši nájmu určil. Soudy by měly stanovovat nájemné v místě a čase obvyklé. Vodítkem pro jeho stanovení bude cenová mapa místně obvyklého nájemného.
S loňským rokem skončila regulace nájemného přibližně pro 400.000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.
Novela také omezuje přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka na dva roky. Během této doby musí nový nájemce vyřešit svou bytovou situaci novou dohodou s pronajímatelem, nebo změnou bydlení. Sociální klauzule ale vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 70 let a nezletilé.