Sazka by podle Cupky měla podat dlužnický insolvenční návrh

15.03.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. března (ČTK) - Loterijní společnost Sazka by podle jejího prozatímního insolvenčního správce Josefa Cupky měla sama na sebe podat dlužnický insolvenční návrh. Sazka v současné době není schopna platit ani závazky z běžného provozu, uvedl dnes Cupka v dopise šéfovi Sazky Aleši Hušákovi v reakci na žádost Sazky o dočasné pozastavení provozování loterijní činnosti.

"Osobně se dále domnívám, že již nelze popírat insolvenční situaci, která evidentně nastala nejpozději ve chvíli, kdy Sazka, a.s. není schopna platit ani závazky z běžného provozu, jak o tom svědčí informace, které sami uvádíte ve své žádosti. Důsledkem popsané situace by mělo být naopak podání dlužnického insolvenčního návrhu," uvedl Cupka.

Sazka podala Cupkovi návrh na dočasné zastavení loterijní činnosti v pondělí. Žádá o pozastavení činnosti až do rozhodnutí soudce o smlouvě o úvěru, který by situaci společnosti vyřešil. Vedení Sazky může od minulé středy nakládat s majetkem společnosti jen se souhlasem Cupky.

"Tuto žádost Sazka podala proto, aby do vydání rozhodnutí o smlouvě o úvěru a o smlouvě o spolupráci nedocházelo ke vzniku dalších závazků a škod," řekl ČTK mluvčí Sazky Jan Tuna. Dodal, že návrh smlouvy o úvěru a návrh smlouvy o spolupráci byly předběžnému insolvenčnímu správci a soudu předloženy. Účelem těchto smluv je podle Tuny zajistit dostatečné finanční prostředky pro Sazku, překlenout výpadek likvidity a ukončit insolvenční řízení.

V současné době jsou Sazkou vypláceny výhry do 500 tisíc korun a výherci vyšších výher jsou případně chráněni jistinou složenou na ministerstvu financí, dodal Tuna. Sazka ale nemá peníze na vyplacení více než stomilionové výhry ve Sportce, uvedl dnes šéf ČSTV Pavel Kořan.

Cupka však s návrhem na pozastavení loterijní činnosti nesouhlasí, protože by to znamenalo snížení hodnoty firmy, a tím i přihlášených pohledávek. Podle Cupky Sazka v dopisu přiznává, že nemá peníze na vyplacení jackpotu a dluží opět i mobilním operátorům. "Uzavření úvěrové smlouvy, kterou jste mi předložil, nepovažuji za řešení, které je v souladu s insolvenčním zákonem vzhledem k tomu, že by mělo jít o masivní dispozici s majetkovou podstatou, jejímž důsledkem by bylo jen nahrazení jedněch dluhů dluhy jinými," uvedl Cupka.

Sazka neodvedla 11. března společnosti T-Mobile 53,5 milionu Kč za dobíjení kreditu do mobilních telefonů. Dále 14. března neuhradila ani devět milionů korun z činnosti zprostředkování hotovostních plateb. Konkrétně jde o téměř 4,4 milionu Kč společnosti Veolia, bezmála o 2,2 milionu společnosti Manum, o téměř 1,9 milionu Kč společnosti ČEZ, přes 307.000 Kč České podnikatelské pojišťovně, skoro 170.000 Kč České pojišťovně, téměř 30.000 korun Pojišťovně Slavii a téměř 27.000 korun společnosti International Masters Publisher, vyplývá z insolvenčního rejstříku.

Dnes se konala valná hromada Sazky, jejímž hlavním bodem byl návrh na odvolání Hušáka ze všech funkcí, změna stanov, jež by umožnila vstup strategického partnera, a návrhy na změny v řízení Sazky. Hromada však Hušáka z jeho funkcí neodvolala a zamítla také návrh na změnu stanov, který by umožnil vstup strategického investora.

Sazka čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG podnikatele Karla Komárka, druhý podnikatel Radovan Vítek, jenž tvrdí, že je největší věřitel Sazky s pohledávkou 1,5 miliardy Kč. Oba navrhovatelé se zároveň o Sazku ucházejí. Třetím zájemcem jsou Penta a E-Invest.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK