Schůzku svolal eurokomisař Günther Oettinger v souvislosti se situací v Japonsku, kde po zemětřesení a následné ničivé vlně cunami má velmi vážné problémy několik jaderných reaktorů.
Oettinger podotkl, že by Evropa měla zvážit, jestli může naplnit své energetické potřeby bez jaderné energie. "Musíme také vznést otázku, zda my v Evropě v dohledné budoucnosti můžeme zajistit naše energetické potřeby bez jaderné energie," řekl v německé televizi ARD.
Německo kvůli jaderné krizi v Japonsku pozastavilo plánované rozšíření životnosti svých jaderných elektráren a slíbilo, že v následujících třech měsících dočasně odstaví sedm nejstarších reaktorů.
Z Rakouska i dalších zemí zase zaznívaly hlasy volající po spuštění zátěžových testů evropských jaderných zařízení. "Toto je nápad, o němž musíme uvažovat a debatovat," řekla mluvčí Evropské komise Marlene Holznerová.
"Když nějaký velký stát jako Německo přezkoumává jadernou energetiku, tak to může mít dopady na evropské úrovni," řekl komisař, který ve výkonném orgánu EU zastupuje právě Německo. "Pokud my v Německu zkoumáme jaderné elektrárny z 80. a 90. let, musíme také nastolit otázku, jestli by se neměla udělat bezpečnostní kontrola ve všech jaderných elektrárnách v Evropě," dodal.