Sazka požádala Cupku o dočasné zastavení loterijní činnosti v pondělí, a to až do rozhodnutí soudce o smlouvě o úvěru, který by situaci společnosti vyřešil. Vedení Sazky může od minulé středy nakládat s majetkem společnosti jen se souhlasem Cupky.
S názorem správce souhlasí věřitelé Sazky. "Jsem rád, že k tomuto rozhodnutí dospěl i pan insolvenční správce," řekl ČTK právník podnikatele Radovana Vítka Tomáš Rybář. "Představenstvo Sazky mělo podat vlastní insolvenční návrh a Sazka by měla co nejrychleji v insolvenčním řízení projít reorganizací. Jedině takové řešení dle skupiny KKCG zajistí další fungování a rozvoj Sazky," uvedl mluvčí KKCG Dan Plovajko.
Předseda majoritního akcionáře Sazky ČSTV Pavel Kořan uvedl, že Sazka nemá v současnosti prostředky na vyplacení více než stomilionové výhry ve Sportce. Kořan tvrdí, že jedinou cestou k získání prostředků na výhry je uzavření úvěrové smlouvy se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest. Podle dřívějších informací má na základě první smlouvy údajně Sazka čerpat úvěr přibližně 2,5 miliardy korun poskytnutý společností Gladiolus, který má být zajištěn majetkem Sazky.
Mimořádná valná hromada loterijní firmy dnes neodvolala šéfa představenstva Aleše Hušáka a zamítla návrh na změnu stanov, který by umožnil vstup strategického investora. Konání valné hromady prosadili menšinoví akcionáři. Většinový vlastník ČSTV, který ovládá zhruba 68 procent akcií, již dříve uvedl, že návrhy nepodpoří. "Majoritní akcionář podle očekávání hlasoval proti oběma bodům, takže pan Aleš Hušák tak zůstává předsedou představenstva a společnost dále má zakázáno obchodovat s akciemi. Za stávajícího stavu tak není možný vstup nových akcionářů do společnosti," uvedl místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
Podle něj akcionáři nedostali ani informace k aktuální situaci v Sazce. Mluvčí Sazky Jan Tuna uvedl, že dotazy budou zodpovězeny písemně do 4. dubna. "Bylo to více než 30 otázek a nebylo na ně možné odpovědět okamžitě. I když byly šikanózní, jako gesto dobré vůle bylo rozhodnuto na ně odpovědět," uvedl.
V souvislosti se situací kolem Sazky vstoupili do stávkové pohotovosti odboráři Sazky. Zaměstnanci ztrácejí jistotu ohledně budoucnosti firmy i svého zaměstnání, uvedl šéf odborů Sazky Jan Kašpárek. Pohotovost podle něj může přejít ve stávku.
Šéf Sazky Hušák byl po jednání mimořádné valné hromady hospitalizován v nemocnici. "Valná hromada skončila normálně, vše proběhlo jak má. Netuším, jak dlouho bude indisponován," uvedl Tuna.
Sazka čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG podnikatele Karla Komárka, druhý podnikatel Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky s pohledávkou 1,5 miliardy korun. Oba navrhovatelé se zároveň o Sazku ucházejí. Třetím zájemcem jsou Penta a E-Invest.
Zahájení jednání o insolvenčním návrhu na Sazku Městský soud v Praze stanovil začátkem března na 21. dubna a ani poslední události na tom zřejmě podle rozhodnutí soudu nic nezmění.