Harmonizovanou inflaci v druhém měsíci roku táhly tradičně potraviny a nealkoholické nápoje, jež meziročně zdražily o 6,5 procenta v porovnání s lednovým přírůstkem o 6,1 procenta. Ceny v kategorii bydlení a energie stouply o šest procent. Levnější než před rokem byly oděvy a obuv, jakož i nábytek a zboží pro vybavení domácností.
Inflace vypočítaná podle metodiky EU, která slouží pro lepší srovnání vývoje cen v jednotlivých zemích unie, na Slovensku vyskočila začátkem roku. Přispělo k tomu zdražení energií i vládní opatření na ozdravení ekonomiky. Ministerstvo financí předpokládá, že harmonizovaná inflace v průměru za celý rok dosáhne 3,4 procenta.
V únoru stouply ceny meziměsíčně o 0,3 procenta po lednovém přírůstku o 2,1 procenta. Nejvíce zdražily potraviny a nealkoholické nápoje (o 1,1 procenta).
Meziroční míra slovenské inflace podle národní metodiky, kterou statistici zveřejnili minulý týden, zrychlila v únoru na 3,3 procenta z lednových tří procent. Zrychlení tempa meziročního růstu cen zaznamenalo v únoru i Česko, a to na 1,8 procenta po zvýšení o 1,7 procenta v prvním měsíci roku.
Rozdíly v hodnotách inflace sestavené na základě národní a harmonizované metodiky jsou způsobeny odlišným složením spotřebitelských košů. Inflace podle metodiky EU nezahrnuje takzvané imputované nájemné, které obsahuje i platby majitelů nemovitostí do fondů oprav.