Podle agentury Reuters je dnešní čínské prohlášení zatím nejsilnějším signálem, že jaderná krize v japonské elektrárně Fukušima 1 zpomalí ambiciózní rozvoj čínských jaderných elektráren, který je zdaleka největší na světě.
Čínská vláda také zdůraznila, že se občané země nemají čeho bát, pokud jde o radiaci z japonské elektrárny. Zároveň vyzvala, aby všechny nově stavěné čínské jaderné elektrárny odpovídaly "nejpřísnějším standardům".
Nejlidnatější země světa chce v příštím desetiletí snížit svou závislost na uhlí, a staví proto asi 28 reaktorů, což je přibližně 40 procent všech nově budovaných reaktorů na světě.
Indonésie chce ve svém jaderném programu pokračovat podle plánu a do roku 2019 chce mít vlastní energii z jádra. Všechna tři místa, kde by mohly stát první jaderné elektrárny jsou na severním pobřeží souostrovního státu, jehož jižní část v roce 2004 zasáhla ničivá cunami.
Zájem o investici do indonéských jaderných elektráren má Slovensko, jehož prezident Ivan Gašparovič navštíví jihoasijskou zemi v červnu.