Ekonomové dotazovaní agenturou Reuters však očekávali snížení deficitu až na 110 miliard USD. Platební bilance vyjadřuje vnější ekonomickou rovnováhu státu. Zaznamenává všechny ekonomické transakce mezi subjekty dané země a subjekty v zahraničí, tedy obchod se zbožím, službami i investice.
Deficit obchodu se zbožím se snížil na 156,2 miliardy USD ze 170,8 miliardy ve třetím. Americké společnosti prodaly v posledním čtvrtletí do zahraničí více průmyslových zařízení, chemikálií i zemědělských produktů.
Ekonomové však očekávají, že v prvním čtvrtletí se schodek výrazně prohloubí. Důvodem je prudký růst cen ropy. Devastující zemětřesení v Japonsku by mělo mít na obchodní deficit v letošním roce pouze mírný dopad. Pravděpodobně sníží dovoz z Japonska, alespoň dočasně, a zvýší vývoz zboží z USA potřebného k obnově země.
V roce 2009 deficit platební bilance kvůli hluboké ekonomické recesi v USA, která snížila poptávku po zboží z dovozu, klesl na 216,1 miliardy USD, nejníže za poslední desetiletí. Podíl schodku na hrubém domácím produktu loni stoupl na 3,2 procenta z 2,7 procenta v roce 2009, stále je však hluboko pro šestiprocentním rekordem z roku 2006. Tehdy schodek stoupl na rekordních 802,6 miliardy USD.
Ekonomové úzce sledují vývoj schodku platební bilance, protože ukazuje, jak velkou část peněz USA přesouvají do rukou cizinců. Prohlubování deficitu zahraničního obchodu pak poškozuje americkou ekonomiku, protože když je dovoz vyšší než vývoz tak Američané přicházejí o práci na úkor cizinců, napsaly agentury AP a Reuters.