Kolínská automobilka TPCA, která vyrábí auta Peugeot, Toyota a Citroën, nemá kvůli situaci v Japonsku potvrzené některé dodávky materiálu. Za současné situace by výroba běžela bez omezení do konce týdne. Mluvčí automobilky Radek Kňava podotkl, že více než 80 procent dodávek do TPCA pochází od domácích dodavatelů, nyní se zjišťuje, jaká bude plynulost dodávek v případech, kdy využívají subdodávek od japonských firem.
V některých jihomoravských firmách, které jsou závislé na součástkách z Japonska, hrozí podle dnešní Mladé fronty Dnes kvůli zemětřesení propouštění. Možné problémy připustilo například vedení znojemské firmy Tamura, která vyrábí elektronické komponenty. Zástupkyně firmy Michaela Kočendová ČTK sdělila, že zatím mají málo informací, jasněji bude asi za týden. Tamura-Europe zaměstnává přes tři stovky lidí a vyváží i do USA.
O nedostatku informací hovoří i Tomáš Leder z firmy Alps v Sebranicích na Blanensku, která vyrábí součástky pro výrobce spotřební elektroniky a počítačů. "Naše továrny leží v postižených zónách, musely omezit provoz. Zatím ale nemáme podrobnosti, vše se ukáže časem," uvedl Leder.
Výrobce konvektorů Retigo v Rožnově pod Radhoštěm má obchodního zástupce na ostrově Hokkaidó, který zemětřesení postihlo v menší míře. Marketingový ředitel podniku Jaroslav Kudela se však domnívá, že zakázky, které podnik z Japonska čekal, zřejmě nebudou. "V této situaci se těžko obchod bude rozbíhat tak rychle, jak jsme všichni očekávali," upozornil Kudela.
Na chodu přerovského závodu japonské společnosti Olympus se katastrofa v Japonsku neprojevila. "Výroba i servisní centra v Přerově fungují bez omezení," řekl manažer firmy Ondřej Typolt. Stejně je tomu i v případě prostějovské textilky Toray Textiles Central Europe, která má japonského vlastníka.
Následky katastrofy zatím neohrozily ani produkci japonského výrobce jízdních kol Shimano v Karviné. "Stále však přicházejí nové informace a sčítají se škody. Je možné, že některý z japonských lokálních dodavatelů byl ohrožen a v budoucnu se tento jev projeví i u nás," uvedla zástupkyně závodu Petra Šlichtová.
Drobné výpadky výroby kvůli zemětřesení v Japonsku postihnou dceřinou společnost jihočeské firmy Koh-i-noor v čínském Nanjingu, kde se produkuje zboží pro asijské trhy, uvedl mediální zástupce firmy Martin Doležal.
Budějovický Budvar, který do Japonska vyváží, zatím nemusel v souvislosti se zemětřesením nic mimořádného řešit. Podle mluvčího firmy Petra Samce do Japonska tento týden odešlou kontejner piva objednaný ještě před katastrofou. Problémy nemá ani písecký výrobce součástek pro automobilový průmysl Aisin, který je součástí japonského holdingu. Výrobce alternativních zdrojů vytápění Kostečka Group ve Velešíně na Českokrumlovsku zase spolupracuje s japonskou firmou, která sídlí mimo území zasažené zemětřesením.
Mluvčí českého ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček už v pondělí uvedl, že japonské společnosti v Česku fungují téměř bez problémů, protože jsou napojeny na evropské dodavatele, spolupracují s evropskými subjekty, vyvážejí do Evropy a nejsou až tak závislé na situaci v Japonsku. "V České republice přitom působí přibližně 250 japonských společností, které zaměstnávají zhruba 45.000 lidí," dodal Vlček.
Podle informací agentury Reuters páteční katastrofální pohroma v Japonsku naruší globální dodávkové řetězce v průmyslu od výroby čipů po stavbu lodí. Rekordně silné zemětřesení a obří vlna cunami zničily v důležité průmyslové oblasti země klíčovou infrastrukturu, narušily produkci elektrické energie a vyřadily z provozu továrny firem řady různých odvětví. Odrazí se to zejména u odběratelů japonských zařízení a materiálů v Jižní Koreji nebo na Tchaj-wanu. Proces odhadování škod je však teprve stále na počátku.