"Zařízení (ropná) jsou v dokonalém stavu, nejprve se však musíme ujistit, že libyjské operace nebudou ohroženy sankcemi," řekl šéf Eni Paolo Scaroni. Eni je největší zahraniční investor v Libyi, kde těží ropu a zemní plyn a většinu exportuje do jižní Evropy.
"Ať se stane cokoli, uvalováním sankcí škodíme sami sobě, protože když jejich plyn brát nebudeme, nezajistíme si energetickou bezpečnost," sdělil Scaroni. Dodal, že vztahy jeho firmy s Libyí a její státní ropnou společností NOC nijak narušeny nejsou.
Jiné ropné firmy agentuře Reuters svůj postoj k Libyi a sankcím odmítly sdělit. Analytici se domnívají, že sankce budou v případě Kaddáfího vítězství platit i v dalších měsících. Libyjská ropa se tak bude dostávat ven hlavně pašováním.
Kaddáfího jednotky už obsadily strategická města Adžedábíju a Brigu a dnes útočí na Benghází, které je hlavní baštou povstalců. Kaddáfího vojsko už má pod kontrolou všechny ropné terminály kromě nejvýchodnějšího Tobrúku.
Zatímco Francie a Británie volají již týdny po úderech proti Kaddáfího letectvu, Německo ani Itálie s tím nesouhlasí. Itálie se od podpisu bilaterální dohody v roce 2008 stala nejvýznamnějším obchodním partnerem Libye.
USA, OSN a Evropská unie vyhlásily na konci února sankce vůči Libyi za násilné represe Kaddáfího režimu vůči povstalcům a EU před týdnem své sankce ještě rozšířila. Oficiální obchod s libyjskou ropou je nyní kvůli sankcím ochromen a Kaddáfí chce za nepříznivý postoj Západu vůči němu napříště prodávat ropu hlavně Číně a Indii.
Šéf státní libyjské ropné společnosti NOC Šukrí Ghaním dnes prohlásil, že libyjská vláda bude ctít uzavřené kontrakty se západními ropnými společnostmi. Itálie kupovala před sankcemi asi půl milionu barelů libyjské ropy denně, což představovalo 22 procent místní těžby.