V současné době se u zaměstnanců odvádí daň 15 procent z tzv. superhrubé mzdy, která zahrnuje i odvody na zdravotní a sociální pojištění.
S návrhem již loni v listopadu nesouhlasila vláda. Premiér Petr Nečas ji tehdy označil za nesystémovou a připomněl, že není v souladu s programovým prohlášením vlády.
Návrh měl podle propočtů státu přinést asi 1,5 miliardy korun. Obdobný návrh předložila ČSSD už v minulém volebním období. Poslanci o něm dvakrát debatovali, ale nehlasovali o něm ani v prvním čtení.
Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes před poslanci argumentoval také tím, že mnoho zemí s vyšší životní úrovní než je v ČR uplatňuje daňovou progresi, tedy vyšší daňovou sazbu pro vyšší příjmy. Uvedl také, že v řadě zemí se nejvyšší daňová sazba pohybuje v rozmezí 40 až 60 procent, zatímco ČSSD navrhuje pouze 30 procent. Na daňové reformě z roku 2008, kdy se zavedla 15procentní daň, podle něj vydělaly jen nejvyšší příjmové skupiny a naopak prodělal státní rozpočet.
Návrh ČSSD pak označil za kompromis a korekci současného stavu. Za plnohodnotnou daňovou progresi by považoval zavedení čtyř až pěti daňových pásem. "Daňová progrese je metoda, jak omezovat sociální rozdíly, je to metoda, jak posilovat sociální soudržnost ve společnosti," apeloval na poslance. "Platí vždycky bohatý, na chudém si nic nevezmeme," zdůrazňoval jeho stranický kolega Jiří Krátký.
Návrh ale zkritizoval poslanec a zpravodaj Michal Doktor (ODS). Podle něj tak ČSSD vyhání daňové poplatníky z Česka a příliš se vrací ke konceptům tzv. milionářských daní "Já nechci nikoho trestat za úspěch, já chci stabilní daňové prostředí, v němž budou mít daňoví poplatníci výhled na to, že budou-li úspěšní a budou žít v České republice, nemusí se bát zdaňovat tady své peníze ani za 20 let," řekl Doktor ČTK.
"I já předkladatele nepotěším," konstatoval Josef Cogan (TOP 09). Návrh podle něj směřuje k trestání bohatých a prohloubení závisti ve společnosti.