"Já si nedovedu představit, že bychom zastavovali jaderné elektrárny. To by u nás vedlo k ekonomickým problémům na hranici ekonomické katastrofy. Či-li my to rozhodně neuděláme," řekl rádiu Nečas. Dodal, že celá řada jiných vyspělých zemí, například Francie, o omezování jaderné energetiky vůbec neuvažuje.
Odstavení sedmi německých jaderných reaktorů se týká sedmi nejstarších bloků postavených před rokem 1980. Trvat by mělo tři měsíce, během nichž chce německá vláda přezkoumat bezpečnost všech 17 jaderných elektráren.
Ministři životního prostředí dotčených spolkových zemí se shodli, že o bezpečnosti jaderných elektráren musí Německo jednat i s úřady v sousední České republice a Francii.
Z úterní mimořádné schůzky ministrů energetiky Evropské unie vyplynulo, že jaderné elektrárny v EU zřejmě projdou testy odolnosti. Jakou budou testy mít podobu a kdy se odehrají se ukáže po dalších jednáních.
V souvislosti s úvahami o omezení jádra v Evropě dnes varovali před populismem a šířením paniky i prezident Václav Klaus a jeho slovinský protějšek Danilo Türk. Situace v Japonsku, kde po zemětřesení a následné ničivé vlně cunami má velmi vážné problémy několik jaderných reaktorů, je podle prezidentů ČR a Slovinska zcela mimořádná. Měla by prý být podnětem k odborné debatě o větší bezpečnosti jaderných elektráren, ale nikoliv k populistickým politickým rozhodnutím.