Páteční rekordně silné zemětřesení a obří vlna cunami zničily severovýchodní pobřeží centrálního japonského ostrova Honšú, což spolu s krizí na tamní jaderné elektrárně Fukušima prudce rozkolísalo světové finanční trhy. Pro Japonsko je nyní zvláště nepříjemný prudký růst kurzu jenu, vyvolaný jednak úprkem investorů od rizikovějších aktiv jako akcií k bezpečným měnám, jednak snahou japonských pojišťoven a firem stahovat své peníze ze zahraničí k domácímu využití.
"Japonsko bude mluvit o škodách v důsledku zemětřesení, pohybech na finančních trzích a vládních krocích," uvedl Noda. Dodal, že diskuse se koná na pozvání francouzské ministryně financí Christine Lagardeové, protože Francie letos předsedá globálním skupinám G7 a G20.
Francouzské vládní zdroje agentuře Reuters řekly, že činitelé G7 budou mluvit o dopadu japonských událostí na globální ekonomický růst, produkci energie, globální dodávkové řetězce a finanční trhy. Od zemětřesení ztratily globální akciové trhy na hodnotách akcií již stamiliardy dolarů.
Obavy světových činitelů ilustrovala slova nejmenovaného centrálního bankéře z G7, který vyjádřil "mimořádné obavy" z širších ekonomických dopadů vývoje v Japonsku, které je třetí největší ekonomikou světa. "Myslím, že světová ekonomika půjde dolů, přitom v době, kdy jsou finanční trhy stále velmi zranitelné," řekl bankéř.