"Japonsko spadne do dočasné recese," řekl hlavní ekonom pro Japonsko u Crédit Agricole Susumu Kato. Podle něj hrubý domácí produkt klesne v tomto i dalším čtvrtletí, což už budou tři čtvrtletí po sobě. V posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika v celoročním přepočtu klesla o 1,3 procenta a mezičtvrtletně ztratila 0,3 procenta.
Kato pro první čtvrtletí čeká mezičtvrtletní pokles reálného HDP o 0,4 procenta a ve druhém čtvrtletí zrychlení propadu na 1,2 procenta. Poté by sice měly ekonomikou už plně proudit zvýšené výdaje na obnovu, podle ekonomů by však Japonsko nemuselo za celý fiskální rok do konce března 2012 vykázat růst.
Kato podobně jako řada jiných analytiků odhaduje škody na majetku v důsledku katastrofy 15 na bilionů jenů (3,3 bilionu Kč). To téměř odpovídá loňskému výkonu české ekonomiky, ovšem pro Japonsko to představuje asi jen tři procenta HDP. Země tak bohatá to je schopna unést, i tak to ale znamená velkou ztrátu bohatství.
"Zemětřesení nejenže prostřednictvím nižší spotřeby a investic omezují efektivní poptávku, ale také snižují potenciální ekonomický růst v důsledku škod na hmotném majetku a lidském kapitálu," uvedl Kyohei Morita z Barclays Capital.
Velkou roli v dopadech na ekonomiku může hrát jaderná a energetická krize. Doma nyní musí kvůli nebezpečí zvýšené radiace z výbuchů na elektrárně Fukušima zůstávat miliony lidí a domácnosti a továrny postihují řízené odstávky proudu. Nedostatek elektřiny dopadá i na jinak vysoce spolehlivou japonskou dopravu.
Kvůli zemětřesení a zaplavení vlnou cunami je nyní uzavřeno asi deset procent elektrárenských kapacit. Vzhledem k tomu, že některé jaderné reaktory byly nouzovým chlazením mořskou vodou zcela ztraceny, mohly by výpadky elektřiny trvat celé měsíce.
Průmyslové firmy mají velké těžkosti se zajišťováním surovin, materiálů a subdodávek, uvedl Tom Taylor z National Australia Bank. "Problém zhoršuje široké využívání pružného systému řízen zásob just-in-time, kvlůi němuž teď firmy nemají z čeho brát," řekl.
Kvůli nedostatku dodávek musely uzavřít závody automobilky a elektroničtí výrobci jako Toyota, Nissan, Honda, Mazda, Hitachi, NEC, Fijitus a Sony. Toyota uzavřela všechny své japonské továrny do 22. března a ostatní automobilky na tom nejsou o mnoho lépe. "Je těžké říct, jak dlouho to potrvá, je to ale další faktor srážející HDP dolů," uved Taylor.
Ekonomové však předpokládají, že v případě stabilizace reaktorů na Fukušimě se postupně příznivě projeví odolnost japonského obyvatelstva a růstový impulz rekonstrukce. "Výdaje na rekonstrukci budou zřejmě velmi efektivním a ospravedlnitelným fiskálním stimulem," uvedla ratingová agentura Moody´s. "Velké bohaté ekonomiky prokázaly schopnost vypořádat se s přírodními katastrofami, a japonská ekonomika přibližně srovnatelná s ekonomikami Německa a Itálie dohromady, je vskutku velká," řekl viceprezident Moody´s Thomas Byrne.