Zároveň ale ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že mezi daňovými výjimkami zůstanou položky, které jsou prioritou vlády. Těmi jsou podpora vlastního bydlení, podpora altruismu, podpora zajištění ve stáří, podpora vědy a výzkumu, daňové zvýhodnění na dítě a výdajové paušály.
MF dále počítá v rámci změn se zavedením zaměstnaneckého paušálu ve výši 3000 korun ročně. Ten by měl zohledňovat výdaje například na dopravu do práce nebo ošacení. Dříve se o něm spekulovalo jako o náhradě za zrušení daňového zvýhodnění stravenek nebo režijních jízdenek. Podle dosavadních informací by ovšem případné zrušení podpory stravenek nebo režijek mělo být politickým rozhodnutím.
V případě rodin s dětmi MF chystá i v souvislosti s plánem sjednotit sazby DPH na 17,5 procenta zvýšit daňové zvýhodnění na dítě o 1800 korun ročně, tedy o 150 korun měsíčně. Maximální výše daňového bonusu na dítě by pak měla stoupnout z 52.200 korun ročně na 59.400 korun.
MF se rozhodlo v rámci změn rovněž zvýšit maximální limit pro odpočet daru na veřejně prospěšnější aktivity. U fyzických osob by měl limit stoupnout o pět procentních bodů na 15 procent, u firem chce MF jeho sjednocení na 10 procentech základu daně.
Rovněž zůstanou zachovány takové výjimky, jejichž zrušení by vyvolalo náklady na správu vyšší, než by činil dodatečný výnos, uvedlo MF.