Důvodem je deklarovaná neschopnost Sazky plnit její závazky související s dobíjením karet přes terminály Sazky, doložená i vysokými závazky Sazky vůči Vodafonu po splatnosti v řádech desítek milionů Kč, řekl ČTK mluvčí společnosti Miroslav Čepický. Ve všech místech, kde jsou terminály Sazky, mají nebo v nejbližších dnech budou mít zákazníci Vodafonu možnost koupit si dobíjecí kupon a kredit si okamžitě dobít, dodal.
"Zákazníkům se omlouváme za způsobené komplikace, které nejsou způsobeny společností Telefónica O2. Snažíme se co nejvíce usnadnit dobíjení zákazníků využívajících předplacených služeb od O2. Proto nyní distribuujeme zvýšené množství dobíjecích kupónů na řadu prodejních míst," uvedl mluvčí O2 Martin Žabka. Také O2 eviduje vůči Sazce pohledávku v řádech desítek miliónů korun.
Sazka v pondělí požádala předběžného insolvenčního správce Josefa Cupku o dočasné pozastavení provozování loterií. Cupka s tím nesouhlasí a soudí, že Sazka by měla sama na sebe podat dlužnický insolvenční návrh.
Soud vyhověl 9. března žádosti předběžného insolvenčního správce Sazky, aby vedení loterijní firmy mohlo nakládat s majetkem ve vymezených oblastech jen s jeho souhlasem. Opatření se týká například uzavírání smluv nad 500.000 korun, nemovitého majetku Sazky včetně převodů či pronájmů, předmětů duševního a průmyslového vlastnictví, podílů v jiných společnostech nebo zahájení soudních a jiných sporů. Sazka se proti tomuto rozhodnutí odvolala.
Sazka čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG podnikatele Karla Komárka, druhý podnikatel Radovan Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky. Oba navrhovatelé se zároveň o Sazku ucházejí. Třetím zájemcem jsou společnosti Penta a E-Invest. Zahájení jednání o insolvenčním návrhu na Sazku Městský soud v Praze stanovil začátkem března na 21. dubna a ani poslední události na tom zřejmě nic nezmění.