Podle daňových odborníků u naprosté většiny občanů a firem reforma nezpůsobí výrazné změny v celkové míře zdanění. Naopak u firem se špičkově placenými odborníky podle nich náklady vzrostou.
Daňová reforma by měla podle propočtů MF mírně snížit celkové daňové zatížení. MF chce zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Firmám by sazba daně měla zůstat na 19 procentech.
"Za pozitivum jednoznačně považuji vznik jednotného inkasního místa, jehož vznik podporuje I opozice. Bude-li jeho vznik procházet legislativou jako součást daňového balíku, bude opozice hůř nacházet argumenty, proč celý balík sestřelit," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
"Pozitivní je především snaha o zřízení tzv. Jednotného inkasního místa. Snahu o zjednodušení celého systému však nelze přeceňovat," uvedl i partner oddělení daňového poradenství společnosti KPMG Jan Linhart. Návrh podle něj přináší určité výhody pro zaměstnance s nižšími a středními příjmy. Na druhé straně však zvyšuje zdanění zaměstnanců s vysokými příjmy, a to jak na straně zaměstnanců, tak i zaměstnavatelů. "Pro firmy zaměstnávající špičkové odborníky s vysokými platy tak dojde k nárůstu nákladů," tvrdí.
Podle analytika společnosti PricewaterhouseCoopers Zdeňka Hrdličky předložené návrhy by neměly u naprosté většiny občanů a firem způsobit výrazné změny v celkové míře zdanění. "Vnímáme je spíše jako první krok ke zjednodušení a zefektivnění českého daňového systému," podotkl.
Díky připravované reformě přitom podle Sobíška čeká banky zřejmě hypoteční boom. MF plánuje v rámci reformy postupně zrušit odpočet úroků z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření z daňového základu. Odpočet by se měl snížit na 150.000 korun ročně ze současných 300.000 korun. Pro nové smlouvy uzavřené od roku 2012 by nebyl odpočet vůbec možný. "Banky pravděpodobně uzavřou smlouvy v rekordním počtu před rozhodným datem, od něhož nebudou pro fyzické osoby úroky odčitatelnou položkou od základu daně," předpovídá.
Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory se ale nová vláda snaží, aby bylo bydlení pro lidi nedostupné. "Nejdříve začne likvidovat stavební spoření, potom zvýší DPH a teď ještě přestane podporovat hypotéky," uvedl.
Naopak podle Hrdličky omezení daňového zvýhodnění úvěrů na bydlení je z ekonomického hlediska pozitivní, protože snižuje zadlužování, a tím přispívá ke zvýšení míry úspor v ekonomice. "Snižuje také riziko bublin na realitním trhu. To je významné zejména nyní, kdy plánované postupné zvyšování snížené sazby DPH může vyvolat růst cen nemovitostí," míní Hrdlička.
Celkově k reformě je Pikora skeptický, i když vítá zrušení superhrubé mzdy. "Obecně musím říci, že jsme za posledních deset let viděli už x daňových reforem a státní rozpočet má stále hluboký deficit a bojím se, že po těchto změnách to nebude jiné," dodal.
"Na první pohled mi návrh na reformu připadá jako velká změna s malým efektem. Není tam asi nic takového, co by se nedalo vyřešit změnou stávajícího systému," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.